IV Lwóweckie Dyktando o Puchar Burmistrza Gminy i Miasta Lwówek Śląski

8 czerwca 2019 r. w Szkole Podstawowej nr 2 odbyło się IV Lwóweckie Dyktando o Puchar Burmistrza Gminy i Miasta Lwówek Śląski.

W tematach dyktand staramy się zawsze odnosić do historii Polski, naszego miasta, szkoły. W tym roku będziemy obchodzić 60- lecie istnienia Szkoły Podstawowej nr 2 im. Bohaterów 10-tej Sudeckiej Dywizji Piechoty w Lwówku Śl., dlatego właśnie ten temat był wiodący w każdej kategorii wiekowej.

Patronami honorowymi byli Burmistrz Gminy i Miasta Lwówek Śląski oraz Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna we Lwówku Śląskim. Swoją obecnością zaszczycili nas przedstawiciel Urzędu Gminy i Miasta Lwówek Śląski - inspektor do spraw oświaty pani Justyna Wrzesińska oraz przedstawiciel Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej we Lwówku Śląskim pani Joanna Baca.

Uczestnicy startowali w czterech kategoriach wiekowych: I – od 8 do 13 lat, II - od 14 do 16 lat, III - od 17 do 24 lat, IV- powyżej 25 lat.

Teksty dyktand ułożyły doświadczone nauczycielki języka polskiego: pani Beata Kadłubowska, pani Izabella Zabawa, pani Jolanta Wysocka, pani Monika Hołoga.

Tegoroczna edycja tego wyjątkowego przedsięwzięcia przyciągnęła rekordową liczbę uczestników, szczególnie w kategorii od 8 do 13 lat. Wykazali się oni ogromną znajomością ortografii, a dzięki tekstom dyktand dowiedzieli się o początkach istnienia szkoły, budowaniu jej fundamentów, poznali niezwykłe fakty związane z historią Szkoły Podstawowej nr 2 im. Bohaterów 10-tej Sudeckiej Dywizji Piechoty w Lwówku Śląskim.

Jak zawsze uczestnikom towarzyszyły duże emocje, ale też miła atmosfera, uśmiech na twarzy. Wszyscy skupieni na zadaniu pragnęli wykazać się umiejętnościami i możliwościami ortograficznymi.

W każdej grupie wiekowej wyłoniono najlepszych znawców ortografii.Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Lwówku Śląskim, pan Krzysztof Bieliński wraz z inspektorem do spraw oświaty p. Justyną Wrzesińską wręczyli puchary i nagrody dla zwycięzców.

Kategoria wiekowa: I – od 8 do 13 lat

Mistrz Ortografii – Eliza Kopeć

Wicemistrzowie Ortografii – Jan Niewar

Wyróżnienia - Mateusz Gruszka, Maja Trzaska, Liliana Dykiel, Dominik Suski, Mateusz Suski, Alan Geisheimer, Eliza Gajowy, Wiktor Bober, Szymon Bogdan, Maria Skrzydłowska, Wiktor Pysz.

Kategoria wiekowa: II –  od 14 do 16 lat

Mistrz Ortografii – Karolina Majdan, Katarzyna Karpiszyn

Wyróżnienie -  Sara Kopeć, Pola Sabada, Paulina Maślanka

Kategoria wiekowa: III – od 17 do 24 lat

Mistrz Ortografii – Katarzyna Majdan

Wicemistrz Ortografii – Adam Didur

Wyróżnienia – Aleksandra Florczak, Dawid Mocny, Grzegorz Grabowicz

Kategoria wiekowa: IV – powyżej 25 lat

Mistrz Ortografii – Rafał Ryba

Wicemistrz Ortografii – Justyna Rojecka-Kochlewska

Wyróżnienia -  Justyna Tomaszewska, Aleksandra Kopeć, Maria Jolanta Odyniec, Justyna Wrzesińska.

Gorące podziękowania kierujemy na ręce polonistek, które wykazały się ogromnym zaangażowaniem i wsparły naszą uroczystość: p. Grażynie Najmrodzkiej, p. Izabelli Zabawie, p. Marcie Kobylańskiej, p. Marii Józefowicz, p. Danucie Łużnej, p. Monice Hołodze, p. Beacie Kadłubowskiej, p. Marcie Gos, p. Krystynie Greń-Sadowskiej, p. Małgorzacie Kłosowskiej, p. Iwonie Modelskiej, p. Irenie Tomali, p. Alicji Skrzydłowskiej oraz niezastąpionej p. Ninie Suskiej, która co roku zajmuje się stroną techniczną i informatyczną tego przedsięwzięcia i na bieżąco prowadzi dokumentacje z tego wydarzenia.

Dziękujemy również panu Robertowi Trościanko - przedstawicielowi portalu infolwowek24.pl za objęcie naszej uroczystości patronatem medialnym.

Dziękujemy przedsiębiorczym nauczycielkom p. Ninie Suskej oraz p. Małgorzacie Kłosowskiej ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Lwówku Śląskim, które napisały wniosek o pozyskanie środków w ramach Inicjatywy Lokalnej. W efekcie ich działań IV Lwóweckie Dyktando o Puchar Burmistrza Gminy i Miasta Lwówek Śląski dofinansowane było przez Gminę i Miasto Lwówek Śląski w ramach Inicjatywy Lokalnej w 2019 r.

Podziękowania należą się również uczennicom z klasy 8b: Patrycji Karpowicz, Julii Wawer, Annie Sawickiej, Sarze Woźnicy, które jako wolontariuszki pomagały w organizacji dyktanda. Prowadziły też zajęcia "gramy bez telefonów" dla uczniów oczekujących na wyniki.

Fundatorami nagród byli: Burmistrz Gminy i Miasta Lwówek Śląski, pani Mariola Szczęsna, Dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej we Lwówku Śląskim, pani Elżbieta Zienowicz.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom i mamy nadzieję, że w następnym roku spotkamy się na V Lwóweckim Dyktandzie o Puchar Burmistrza Gminy i Miasta Lwówek Śląski w jeszcze większym składzie.

Iwona Modelska