Audycje umuzykalniające w naszej szkole

Cykle koncertów Filharmonii Dolnośląskiej stały się już tradycją w naszej szkole.

Tematyką jednego z występów muzyków z Jeleniej Góry było przedstawianie różnych zjawisk świata zewnętrznego za pomocą dźwięków.  Ilustracje muzyczne stawały się na tyle sugestywne, iż młodzi słuchacze bez problemów potrafili wyobrazić sobie określony obraz muzyczny jak choćby z „Czterech pór roku” A. Vivaldiego. Kolejny utwór muzyczny, przenoszący słuchacza w otaczający nas świat przyrody, to  „Taniec kurcząt w skorupkach” z cyklu Obrazki z wystawy M. Musorgskiego, czy „Wełtawa” B. Smetany jako przykłady tzw. muzyki programowej. Uczniowie mieli również okazję wziąć współudział w występie. Pokazywali oni określone postacie oraz sytuacje, naśladowali różne odgłosy istniejące w przyrodzie… (06. 03. 2014r.)

„Hipopotam i żaba” to tytuł kolejnych audycji muzycznych, gdzie młodzi słuchacze mogli rozróżniać określone barwy instrumentów na przykładzie usłyszanych utworów:  „Słonia” z Karnawału zwierząt C. Saint- Saensa, czy piosenki dla dzieci pt. „Była sobie żabka mała”. Muzycy zaprezentowali  szerokie możliwości techniczne instrumentów, takich jak:  klarnet „es”,  tuba czy akordeon. Pod  koniec występu młodzi słuchacze naszej szkoły sprawdzali swoją wiedzę z zakresu pojęć muzycznych, uczestnicząc w różnorodnych  grach i zabawach.  Instrumentaliści Filharmonii Dolnośląskiej zostali nagrodzeni gromkimi brawami (11. 04. 2014r.).

Dnia 12 maja 2014 r. w naszej szkole odbył się ostatni z cykli koncertów Filharmonii Dolnośląskiej zatytułowany: „Muzyka Fiordów”. Muzycy z Jeleniej Góry przenieśli tym razem młodych słuchaczy w podróż po krajach takich jak: Norwegia, Finlandia i Szwecja. Z Norwegią nieodzownie związany jest kompozytor, pianista i dyrygent  Edward Grieg, który zasłynął m. in. z dwóch suit (I suita Peer Gynt op. 46, w tym: Poranek, Śmierć Azy, Taniec Anitry, W grocie Króla Gór i II suita Peer Gynt op. 55, w tym m.in. Pieśń Solwejgi) do dramatu „Peer Gynt”, które skomponował na zamówienie Henryka Ibsena. Z Finlandią natomiast najbardziej chyba kojarzony jest Jean Sibelius, który skomponował m.in. 4 legendy z Kalevali.  Najgoręcej jednak przez młodą publiczność została przyjęta muzyka prosto ze Szwecji, którą reprezentowali członkowie byłego zespołu ABBA a ich słynny przebój: „Mamma mia” w wykonaniu muzyków filharmonii,  pobudził do tańca wszystkich słuchaczy zarówno uczniów jak i odważniejszych nauczycieli…

Prowadzący audycje: Marzena Drozdowicz, Dominika Łukasiewicz, Krzysztof Rogacewicz (fot. http://www.filharmonia.jgora.pl/pl/audycje-umuzykalniajace)

Czekamy na kolejne audycje umuzykalniające w przyszłym roku i serdecznie dziękujemy naszym wspaniałym muzykom Filharmonii Dolnośląskiej za tegoroczne koncerty.

Opracowała: A. Garsztecka