16 grudnia odbyła się premiera przedstawia „Opowieść Wigilijna”

W naszej szkole 16.12.2013 roku odbyła się premiera przedstawienia „Opowieść Wigilijna”. Casting, scenografię, reżyserię, oprawę muzyczną i świetlną przygotowały tylko dwie panie Kaja Grabowicz – nauczycielka plastyki oraz  Lidia Reif- pedagog szkolny.

Przygotowania do występu trwały dwa miesiące, ale efekty były zdumiewające. Zwykła sala gimnastyczna została zmieniona w prawdziwy teatr ze sceną na podeście, profesjonalną scenografią, światłem i dźwiękiem.

Publiczność  oglądała przedstawienie z ogromnym zainteresowaniem i skupieniem, a swój zachwyt wyraziła owacjami na stojąco dla młodych aktorów.

Przedstawienie uświetniły dzieci z grupy „O A” pod opieką p. J. Janz-Witkowski, które weszły na koniec spektaklu śpiewając „Jest taki dzień” i obsypując widzów sztucznym śniegiem.

Obsada:

Scrooge -G. Grabowicz

Siostrzeniec -A. Wrzesińska

Pan  1 -M. Sidor

Pan  2 -K. Tomaszczyk

Bob -E. Sołowska

Żona Boba -W. Jezioro

Marta -S. Ostrowska

Tomaszek -P. Latawiec

Marley -W. Zabiega

Duch Przeszłości -W. Kłosowska

Duch Teraźniejszości -M. Wójcik

Duch Przyszłości -O. Pawluk

Duszek -P. Latawiec

Przedstawienie powstało na podstaiwe opowiadania Karola Dickensa, które jest moralitetem w stylu wiktoriańskim. Pokazuje głębokie doświadczenie i przemianę skąpca Ebenezera Scrooge'a, zachodzącą w czasie nocy wigilijnej. Jest on samotnikiem, nie lubiącym ludzi, a dbającym jedynie o pomnażanie swojego majątku. W noc wigilijną ukazuje mu się duch Jakuba Marleya – jego zmarłego partnera w interesach, cierpiącego pod ciężarem łańcucha win który wykuł sobie za życia. Ta wizyta ma uchronić Scrooge'a przed podobnym losem. Początkowo nieufny, Ebenezer zmienia zdanie pod wpływem wizyt kolejnych duchów: Ducha Dawnych Świąt Bożego Narodzenia, Ducha Obecnych Świąt i Ducha Świąt przyszłych. Pokazują one bohaterowi sceny z jego życia przeszłego, teraźniejszego i przyszłego. Przerażony wizją samotnej śmierci, Scrooge pojmuje beznadziejność takiego trybu życia i nastawienia do innych ludzi, staje się z powrotem szczodrym, serdecznym człowiekiem, jakim był za młodu, przed śmiercią siostry, jedynej jak się zdawało osoby, która kiedykolwiek się o niego troszczyła.

Opracowały K. Grabowicz i L. Reif