Spotkanie z Policją

Dzieci z Obowiązkowych Oddziałów Przedszkolnych funkcjonujących przy Szkole Podstawowej Nr 2 w Lwówku Śląskim od początku września uczą się bezpiecznie poruszać po jezdni w drodze do i ze szkoły.

Razem z nauczycielkami wychodzą na pobliskie skrzyżowanie, aby obserwować zachowanie przechodniów i z tych obserwacji uczyć się odpowiednich zachowań. Najmłodsi uczniowie pamiętają już, że przechodzimy przez jezdnię tylko wtedy, gdy światło na sygnalizatorze wskazuje kolor zielony. Wiedzą co oznacza kolor czerwony, a także orientują się w znaczeniu podstawowych znaków drogowych.

27 września wiedzę dzieci zweryfikowali Policjanci, którzy odwiedzili naszą szkołę. Zaczęliśmy spotkaniem z policjantami z tzw. „drogówki” którzy opowiadali o potrzebie zapinania pasów podczas jazdy autem, przypomnieli którą stroną jezdni należy się poruszać, a także jak powinniśmy być oznakowani, aby inni uczestnicy ruchu drogowego widzieli nas z daleka. Następnie Policjanci pokazali nam działanie krótkofalówki, a dzieci mogły dotknąć prawdziwych kajdanek.

Kolejnym etapem spotkania były indywidualne spotkania w każdej grupie, Pani Policjantka, która jak sama o sobie opowiadała tropi przestępców pokazała dzieciom „magiczne” sposoby znajdowania odcisków dłoni i linii papilarnych.

Na koniec dzieci zostały poczęstowane słodyczami a także odblaskowymi opaskami na rękę. Wszyscy bardzo zadowoleni odśpiewali na pożegnanie piosenkę „Uwaga – światło czerwone!”.

Serdecznie dziękujemy pracownikom Policji we Lwówku Śląskim, którzy poświęcili swój czas na spotkanie z liczną grupą dzieci 5 i 6-letnich. Mamy nadzieję na kolejne edukacyjne spotkania!

Opracowała Karolina Kalus-Mazurek