ZAKOŃCZENIE PROJEKTU MITOLOGICZNY – STAROŻYTNY KRĄG

Od 25 lutego do 28 maja 2013r. w klasach IV- VI realizowany był projekt humanistyczno – historyczny MITOLOGICZNY – STAROŻYTNY KRĄG. Miał on na celu dostarczenie uczniom wiedzy na temat mitologii greckiej i roli jaką pełni ona w naszej kulturze.

W tym czasie uczniowie pogłębiali wiedzę dotyczącą historii Grecji, dawnych bogów, wierzeń, przyrody i zabytków Hellady, a w szczególności przybliżyli sobie znajomość mitologii greckiej na lekcjach języka polskiego oraz historii. Dodatkowo uczestnicy projektu  mieli okazję  brać udział w grach i zabawach edukacyjnych, samodzielnie przygotować krzyżówki, rebusy, wykorzystać technologię informacyjno – komunikacyjną w pracowni.

Uczniowie pod kierunkiem nauczycielek języka polskiego i historii pracowali nad plakatami ukazującymi drzewa genealogiczne bogów greckich, przedstawieniem  poszczególnych postaci z mitologii wraz z ich atrybutami oraz zgłębieniem wiedzy na temat starożytnej Grecji, zabytków i przedstawiali walory przyrodnicze tego pięknego kraju. Jednym z elementów projektu były dionizje- dzień, w którym uczniowie przebierali się za bogów i boginie greckie, sami wykonywali atrybuty.

Ważna była również przygotowana przez chętnych uczniów  prezentacja multimedialna wyjaśniająca znaczenie związków frazeologicznych mających swoje korzenie w  mitologii, a zaprezentowana na uroczystym zakończeniu projektu 4 czerwca.

Sprawdzeniem wiedzy na temat mitologii starożytnej Grecji był wewnątrzszkolny konkurs „TURNIEJ WIEDZY MITOLOGICZNEJ”, konkurs literacki „OLIMPIJSKIE ZMAGANIA”, które odbyły się 10 maja oraz konkurs historyczny „STAROŻYTNOŚĆ”

Najlepszymi znawcami mitologii w „TURNIEJU WIEDZY MITOLOGICZNEJ” okazali się:

I miejsce: Aleksandra Pawłowicz kl. V e

II miejsce: Małgorzata Sykała kl. V a

III miejsce: Kinga Nikadon kl. VI e

Marcelina Domańska kl. V a

Wyróżnienie: Karolina Wysocka kl. VI a

Damian Gliwa kl. VI e

Natalia Madej kl. V e

W konkursie literackim „OLIMPIJSKIE ZMAGANIA”:

I miejsce: Małgorzata Sykała kl. V a i Julia Łankowska kl. VI d

II miejsce: Julia Orczyk kl. V e i Natalia Madej kl. V e

III miejsce: Karolina Wysocka kl. VI a i Marcelina Domańska kl. V a

Wyróżnienie: Iga Kurkowiak kl. V a

W konkursie historycznym „STAROŻYTNOŚĆ”:

I miejsce: Aleksandra Pawłowicz kl. V e

II miejsce: Marcelina Domańska kl. V a

III miejsce:  Małgorzata Sykała kl. V a

Uwieńczenie projektu odbyło się 4 czerwca o godzinie 17.00 ucztą grecką, w której uczestniczyli  pani dyrektor Elżbieta Ugrynowicz, nauczyciele- dziękujemy za pomoc pani Ninie Suskiej i panu Mariuszowi Proszko, którzy pomogli uczniom odtworzyć ich prezentacje multimedialne- wszyscy chętni uczniowie wraz z rodzicami, rodzeństwem i zaproszonymi osobami.  Wtedy również zostały ogłoszone wyniki konkursów i  rozdano nagrody zwycięzcom. Na koniec wszyscy uczestnicy i zaproszeni goście mogli smakować  greckie potrawy, a także pod kierunkiem pani Agnieszki Garszteckiej zatańczyć tradycyjny taniec grecki, Zorbę.

Nad całością projektu czuwały nauczycielki języka polskiego i historii panie: Małgorzata Kłosowska, Iwona Modelska, Wiesława Śledzińska, Irena Tomala, Krystyna Gasińska- Szawłowska, Alicja Skrzydłowska.

Taki sposób pracy wszystkim uczniom bardzo się podobał i już myślą, czego będą dokonywać w przyszłym roku.

Opracowała: Iwona Modelska