„Pieskie życie nie jest złe… ”

4 grudnia 2008r.- to dla naszych najmłodszych dzieci z obowiązkowych oddziałów przedszkolnych oraz uczniów z klas I-III niezapomniany  dzień.

W naszej szkole pojawili się funkcjonariusze  policji: starszy posterunkowy Pani Anetta Gelleta , aspirant sztabowy Pan Jacek Romanek oraz pracownicy Ośrodka Tresury Psów Służbowych Straży Granicznej im. Ziemii Łużyckiej w Lubaniu z pięknymi psami różnych ras. (Kliknij tutaj, aby zobaczyć zdjęcia)

Nasze dzieciaki mogły przyjrzeć się z bliska jak wygląda długi, żmudny trening z czworonogiem. Pani por. SG Wioletta Grabowska przekazała dzieciom w krótkim zarysie wiedzę kynologiczną oraz uczyła postawy obronnej „na żółwia”. Uczniowie dowiedzieli się jak należy traktować godnie psy oraz jak o nie dbać.

Treserzy zwrócili także uwagę na trudny problem związany z obowiązkiem posiadania pieska, mianowicie – zbieranie odchodów fizjologicznych po psim spacerku.

Miejmy nadzieję, że nauka nie pójdzie na marne. Uczniowie często zgłaszają nauczycielom, że obserwują psy, wałęsające się bez opiekuna, załatwiające się w różnych miejscach miasta…. np. w piaskownicy lub na chodniku dla pieszych.  Dobrze, że nasi najmłodsi uczą się, że posiadanie psa to miły, ale i trudny obowiązek. Z naszych obserwacji wynika, że wielu dorosłych nie dostrzega problemu. Mądrość narodu mówi, że „czym skorupka nasiąknie, tym na starość trąci’’.

Miejmy nadzieję, że po takiej lekcji, to nasi najmłodsi nauczą nas właściwych postaw. Po to przecież jest szkoła.