RATOWNICZEK pomaga ci pomagać

Najważniejszym założeniem PCK jest przygotowanie do udzielania ludziom pierwszej pomocy w potrzebie. Nie wystarczy tylko chcieć pomagać, lecz także trzeba się tego nauczyć. Możliwa jest również sytuacja odwrotna, że umiejętność pomocy przerodzi się w chęć pomocy.

Ludzie , którzy są pierwsi mogliby udzielić pomocy na miejscu wypadku, są z reguły laikami, a nie rzadko są to dzieci. Konieczność wyszkolenia dobrze przygotowanych ratowników jest konieczna, jeśli tylko zastanowimy się nad tym , że często sekundy bądź pierwsze minuty po wypadku decydują o życiu lub śmierci poszkodowanego. Dlatego właśnie już dzieci powinny sobie przyswoić podstawowe, proste kroki udzielania pierwszej pomocy.

W naszej szkole już po raz czwarty, 22 maja odbyło się szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Zajęcia prowadził p. Tomasz Łątka  Instruktor Pierwszej Pomocy PCK z Jeleniej Góry. Profilaktyką zostały objęte trzy klasy trzecie tzw. „ Małego Ratowniczka”. Zajęcia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, ale przede wszystkim spełniły idee pomocy drugiemu człowiekowi w potrzebie. Pomogą w przyszłości również w miarę profesjonalnie pomóc koledze/ koleżance w przypadku doznanego urazu. Nauczyły umiejętności powiadamiania starszych czy służb ratunkowych w zauważonych sytuacjach alarmowych, a przede wszystkim odwagi podjęcia działania.

Szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy odbyły się dzięki współpracy z Oddziałem Rejonowym PCK w Lwówku Śląskim – finansowanie akcji. W naszej szkole w roku szkolnym 2012/2013 zostało przeszkolonych:  w klasach IV – VI  53 osoby oraz programem „ Mały Ratowniczek” w klasach I - 70 osób i w klasach III - 62 osoby.

Dziękujemy za współpracę.

opiekun SK PCK