PAMIĘTAMY O TYCH , KTÓRZY PAMIĘTAJĄ HISTORIĘ ...

Gawęda o miłości do ziemi ojczystej

”Bez tej miłości można żyć,

mieć serce suche jak orzeszek,
malutki los naparstkiem pić
z dala od zgryzot i pocieszeń...”

Wisława Szymborska

Kwiecień jest miesiącem szczególnym dla wszystkich Polaków. Dzisiaj kierujemy swe myśli w stronę tych, którzy walczyli w obronie naszej Ojczyzny, przelewali krew, abyśmy teraz mogli spokojnie się uczyć i dorastać.

Kwiecień Miesiącem Pamięci Narodowej – właśnie w tym okresie w szczególny sposób przywołujemy pamięcią tych wszystkich, którzy zginęli walcząc za wolność i niepodległość naszego kraju.

Czy pamięć narodowa jest rzeczywiście tak istotna w obecnych czasach? Właściwie po co rokrocznie wracamy do tych smutnych wydarzeń sprzed lat? Czy nie pora otrząsnąć się z przykrych doświadczeń przeszłości i żyć teraźniejszością, w nowoczesnym świecie   najnowszych zdobyczy techniki, w świecie Internetu, telefonii komórkowej, turystycznych podróży w kosmos?

To nie jest tak, że historia ma swój bieg i odchodzi w niepamięć. Narodowa pamięć jest dobrem najwyższym. Wplata się w historię cieniami poległych i wyrasta z jeszcze żyjących uczestników walki, spotykanych wśród nas, na co dzień. Historia i dzieje narodu mają być źródłem nauki, aby to, co było złe, naprawić, a to, co było dobre, uszlachetnić. Dzisiaj mamy obowiązek pielęgnowania tego wszystkiego, co się zdarzyło, z czego wyrastamy, co było radością i triumfem. To wszystko musimy włączyć w teraźniejszość.

10 maja 2010 roku  przeżyliśmy niezwykle uroczysty dzień.  Szkoła Podstawowa Nr 2 we Lwówku Śląskim im.10 Sudeckiej Dywizji Piechoty  gościła w swych murach zacnych gości. Wzruszającym momentem było przybycie mimo podeszłego wieku wielu kombatantów: prezesa Zarządu Okręgowego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Jeleniej Górze płk Edwarda Jakubowskiego, żołnierza 10. Sudeckiej Dywizji Piechoty płk Józefa Borowca.

Po wprowadzeniu pocztów sztandarowych i odśpiewaniu hymnu państwowego, honory gospodarza uroczystości pełniła dyrektor mgr Elżbieta Ugrynowicz, która uroczyście powitała przybyłych gości, zaznaczając jak ważną rolę w życiu społeczności uczniowskiej, oraz mieszkańców miasta odgrywają spotkania z kombatantami.

Następnie głos zabrali zaproszeni goście. Szczególnie wzruszające było wystąpienie płk Józefa Borowca. Opowiadał o trudnej drodze żołnierza polskiego, który mężnie i nieustępliwie przelewał krew za Ojczyznę, aby znów była wolna. Płk Edward Jakubowski  przypomniał o dziele patriotycznego wychowania młodego pokolenia.  Uczniowie uważnie słuchali o tych, którzy tworzyli historię pisaną krwią.

W części artystycznej uczniowie przedstawili  historię Polski do wolności, walkę wszystkich pokoleń Polaków  w obronie Ojczyzny. W swych wypowiedziach oddali hołd tym, którzy nie szczędzili krwi i życia, chyląc czoła przed polskimi żołnierzami, ponieważ pamięć na trwałe wpisała się w historię szkoły. Z jej dokonań będą czerpać wzory kolejne pokolenia nauczycieli i uczące się tu dzieci. Program artystyczny przygotowały mgr Alicja Skrzydłowska i mgr Irena Tomala, zaś oprawę muzyczną mgr Agnieszka Garsztecka.

Miłym akcentem było zrobienie pamiątkowego zdjęcia uczniów,  zaproszonych gościna tle biało- czerwonych elementów dekoracji, symbolizujących barwy narodowe. W dowód wdzięczności za udział w obchodach rocznicowych młodzi artyści wręczyli gościom pamiątkowe podziękowania.

Dyrektor Szkoły Elżbieta Ugrynowicz