W krainie muzyki ludowej czyli koncert zespołu z Ukrainy

6 maja 2013 roku mieliśmy okazję gościć w naszej szkole grupę muzyczną z Krzemieńca na Wołyniu. „Liubistok", bo taką nazwę nosi zespół specjalizujący się głównie w wykonawstwie muzyki ludowej, zaprezentował różnorodny repertuar muzyczny.

Można było usłyszeć m.in. wiązankę ukraińskich pieśni oraz tańców ludowych (wołyńska polka). Nie zabrakło również polskich akcentów, takich jak: „Szła dzieweczka”czy „Polskie kwiaty”. Muzycy z Ukrainy zaprezentowali także oryginalne wykonanie jednego z najbardziej popularnych utworów A. Piazzolli- „Libertango”a to za sprawą nietypowego instrumentu zwanego bandurą.

Oprócz znanych powszechnie skrzypiec czy fletu poprzecznego, uczniowie mieli okazję zobaczyć z bliska i usłyszeć brzmienie  m.in. cymbałów oraz wspomnianego wyżej ukraińskiego instrumentu ludowego z grupy strunowych (bandura), na którym grała Pani Olga Gavryliuk.

Warto też wspomnieć o zachwycających barwach głosów artystek, które urzekły słuchaczy wzruszającym śpiewem w opracowaniu także na dwa i trzy głosy.

W przeciwieństwie do pieśni ludowych o lirycznym charakterze w pierwszej części koncertu, druga część obfitowała w muzykę pełną dynamizmu, który niejednokrotnie udzielał się młodym słuchaczom klaszczącym i przytupującym w rytm instrumentów perkusyjnych oraz kroków tanecznych.

Specyficznego charakteru  całemu występowi nadały przepiękne stroje artystów, przedstawiające motywy ludowe m.in. kwiaty... polskie.

Gości z Ukrainy pożegnano gorącymi brawami i gdyby nie fakt, że trzeba było iść na kolejne lekcje, koncert z pewnością potrwałby o wiele wiele dłużej...

A.G.