Spotkanie z dietetykiem

W odpowiedzi na prośby rodziców uczniów klas „0” odbierających bilanse zdrowia swoich dzieci z adnotacją lekarza dotyczącą zbyt dużej masy ciała zorganizowaliśmy spotkanie z dietetykiem, który starał się wytłumaczyć jak zmienić nawyki żywieniowe dzieci, a co za tym idzie unormować wagę.

Spotkanie odbyło się 18 grudnia 2012 i mimo szeroko zakrojonej akcji informacyjnej jaką przeprowadziliśmy wraz z nauczycielką w-f p. Magdą Pawłowicz (koordynatorką szkolnego programu „Trzymaj formę”) do szkolnej stołówki przyszło niewiele osób.

Spotkanie miało za to charakter bardzo rzeczowy i traktowało problemy przybyłych bardzo indywidualnie.

W naszym społeczeństwie wciąż panuje przekonanie, że otyłe dzieci wyrosną, wyciągną się i same w cudowny sposób wyszczupleją, jednak kochani Rodzice pamiętajcie – raz nabyta tkanka tłuszczowa NIGDY nie znika i mimo tego, że diety odchudzające mogą spowodować spadek wagi, tkanka tłuszczowa skurczy się i będzie czekać na to, aż dostarczymy jej zbyt dużo pustych kalorii, zbyt dużo jedzenia, które jest mało wartościowe, a wtedy od razu napęcznieje.

Pani Dietetyk opowiadała nie tylko o zasadach zdrowego odżywiania, ale także o tym jak ważny w naszym życiu jest ruch, ale same lekcje w-f nie wystarczą jeśli dzieci pozostały czas będą spędzać przed TV lub komputerem zajadając się chrupkami i cukierkami, zadbajmy o to, aby wspólnie pojechać na lodowisko, basen czy na przejażdżkę rowerową, to nie tylko kojąco wpłynie na stan naszego ciała, ale także wzmocni więź między rodziną, która spędzi ze sobą aktywnie czas, a nie tylko wpatrując się każdy w swój monitor.

Mamy nadzieję na kolejne spotkania w coraz większym gronie, na dyskusję, wymianę doświadczeń, ale także historie Waszych sukcesów w dbaniu o własne zdrowie! Jednocześnie dziękujemy wszystkim przybyłym osobom, a dzieciom gratulujemy świadomych Rodziców!

Chcemy także wspomnieć o naszym szkolnym propagatorze zdrowego stylu życia jakim jest p. Jolanta Janz-Witkowski, która wychodzi z założenia, że dzieci najszybciej uczą się przez naśladownictwo i uczestnictwo w konkretnych zajęciach, dlatego nie dość, że sama odżywia się zdrowo to wspólnie z dziećmi kisi kapustę, robi kanapki warzywne, a na stołach w grupie 0A zawsze znajdziecie owoce zamiast słodyczy.

Akcję zorganizowały p. Karolina Kalus-Mazurek oraz p. Magdalena Pawłowicz wraz z panią dietetyk Violettą Król z bolesławieckiej poradni Dobry Dietetyk.