Uroczystość otwarcia pilotażowego „Rządowego programu – Cyfrowa szkoła”.

4 grudnia 2012 r. w Szkole Podstawowej Nr 2  w Lwówku Śląskim odbyła się niecodzienna uroczystość otwarcia pilotażowego „Rządowego programu rozwijania kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie stosowania technologii informacyjno- komunikacyjnych – Cyfrowa szkoła.

W uroczystości otwarcia udział wzięli:

1. Dolnośląski Wicekurator Oświaty- p. Danuta Leśniewska
  2. Starszy wizytator Kuratorium Oświaty- p. Marek Sieczka
  3. Przedstawiciel  dostawcy sprzętu – Centrum Przemysłowo- Usługowe „Zeto” Zastępca dyrektora ds. marketingu- p.Ireneusz Pietrzykowski
  4. Burmistrz Gminy i Miasta Lwówek Śląski- p. Ludwik Kaziów
  5. Wiceburmistrz Gminy i Miasta Lwówek Śląski- p. Ireneusz Maciejczyk
  6. Sekretarz Gminy i Miasta – p. Jan Serefin
  7. Przewodnicząca Rady Gminy- p. Justyna Wrzesińska wraz z przedstawicielami Rady Gminy

Wśród szacownych gości nie zabrakło dyrektorów okolicznych szkół, przedszkoli, instytucji współpracujących ze szkołą, członków Rady Rodziców, a także księdza dziekana Krzysztofa Kiełbowicza  z Parafii  p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Lwówku Śląskim.

Główna część uroczystości odbyła się w pracowni komputerowej. Pierwsza zabrała głos dyrektor szkoły pani Elżbieta Ugrynowicz wprowadzając tytułem wstępu przybyłych, w zagadnienie „Cyfrowej szkoły”.

Na fotografii:dyrektor szkoły pani Elżbieta Ugrynowicz, Dolnośląski Wicekurator Oświaty- p. Danuta Leśniewska,

Starszy wizytator Kuratorium Oświaty- p. Marek Sieczka, Burmistrz Gminy i Miasta Lwówek Śląski- p. Ludwik Kaziów

„Technologie cyfrowe w zasadniczy sposób zmieniły wszystkie sfery i poziomy życia społecznego, ekonomicznego i kulturowego. Wkroczyliśmy w etap rozwoju w którym liczą się nowoczesne usługi, innowacja, wiedza, powszechne wykształcenie oraz narzędzia ułatwiające tworzenie i przekazywanie informacji. To właśnie zwykły obywatel najbardziej odczuje dobrodziejstwa wynikające z rozwoju społeczeństwa  informacyjnego. Nie wychodząc z domu  będzie mógł się uczyć i pracować, załatwiać sprawy urzędowe czy  robić zakupy. Warunkiem jest jednak to, czy będzie umiał posługiwać się oferowanymi narzędziami. Dlatego tak istotnym jest wdrażanie przyszłych użytkowników do korzystania z nowoczesnych technologii na jak najwcześniejszym etapie edukacji. Temu służył Rządowy program rozwijania kompetencji uczniów i nauczycieli z zakresie stosowania technologii informacyjno- komunikacyjnych „Cyfrowa szkoła”. W tym pilotażowym programie Szkoła Podstawowa  Nr 2 w Lwówku Śląskim  znalazła się w gronie 402 szkół w Polsce, a 20 na Dolnym Śląsku.  Podjęliśmy się trudnego zadania, ale dziś widzę, że było warto. Wspólnie z organem prowadzącym wystąpiliśmy i  otrzymaliśmy wsparcie finansowe na kwotę prawie 200.000 zł . Zakupiliśmy pomoce dydaktyczne i sprzęt niezbędny do realizacji programów nauczania z wykorzystaniem technologii informacyjno- komunikacyjnych na kwotę prawie 250.000zł”.

Burmistrz Gminy i Miasta Pan Ludwik Kaziów jako współgospodarz uroczystości serdecznie powitał przybyłych gości i z dumą stwierdził, że „Cyfrowa szkoła” poprzez wykorzystywanie nowoczesnych technik informacyjno-komunikacyjnych będzie profesjonalnym narzędziem wspomagającym proces kształcenia w szkole.

69 laptopów, 2 tablice interaktywne, projektory multimedialne, wizualizer, sieciowe urządzenie wielofunkcyjne, drukarki laserowe, 2 zestawy  pilotów do testów i zbierania oraz analizowania odpowiedzi, to nowoczesny sprzęt multimedialny, który od 09 listopada br. trafił do Szkoły Podstawowej Nr 2 w Lwówku Śląskim.

Środki na zakup nowoczesnego sprzętu multimedialnego pochodziły w dużej mierze z dotacji celowej. Wartość dotacji wyniosła 191 639,-zł,  zaś wkład własny organu prowadzącego  to kwota 58 349,40 zł.  Zakupione pomoce dydaktyczne za prawie 250 tys. zł zapewnią szkole nowoczesne rozwiązania technologiczne i posłużą  wspieraniu procesu nauczania poprzez TIK (technologię informacyjno-komunikacyjną) z przedmiotów w klasach IV-VI. Pozwolą na wzbogacenie i urozmaicenie lekcji poprzez stosowanie wizualizacji i interaktywności.

Z całą pewnością wzrośnie atrakcyjność zajęć dzięki dostarczaniu wiedzy i nabywaniu umiejętności w ciekawszy sposób, wzrośnie również motywacja i zainteresowanie uczniów lekcjami, a to wpłynie na efektywną realizację podstawy programowej. Planuje się również wykorzystanie TIK do pracy w kl. I-III.

Następnie zabrała głos Dolnośląski Wicekurator Oświaty- pani Danuta Leśniewska życząc powodzenia w pracy przy pełnym wykorzystaniu nowego sprzętu.

W dalszej kolejności nastąpiła prezentacja możliwości wykorzystania sprzętu na lekcjach matematyki, informatyki, zajęć komputerowych i języków obcych. Prezentację przygotowały panie Nina Suska i Joanna Pawłowska. W trakcie prezentacji poproszono gości o przetestowanie możliwości tablicy interaktywnej.

Na zakończenie prezentacji goście mieli możliwość złożyć własnoręczny podpis w elektronicznej księdze gości,

po czym nastąpiło poświęcenie sprzętu przez księdza dziekana Krzysztofa Kiełbowicza.

Pani dyrektor Elżbieta Ugrynowicz podziękowała wszystkim za przybycie  i wręczyła gościom pamiątkowe książki o naszej szkole.

Druga część uroczystości objęła zwiedzanie klas, w których odbywały się lekcji z użyciem sprzętu Cyfrowej szkoły. Następnie goście zostali zaproszeni do sali gimnastycznej, gdzie mogli podziwiać wystawę ozdób świątecznych z masy solnej.

Zobacz: http://luzyce.info/lwowek-slaski/cyfrowa-szkola