Uwaga Nadwaga

Skala problemu nadwagi jest z roku na rok coraz większa. Światowa Organizacja Zdrowia wskazuje już na epidemię otyłości. Nie pomagają alarmujące statystyki oraz przykłady innych społeczeństw, które przegapiły moment ostrzegawczy, jak to miało miejsce np. w Stanach Zjednoczonych. Liczba osób borykających się z nadwagą systematycznie wzrasta, a Polska znajduje się pod tym względem w czołówce państw na świecie!

Dlatego 21 listopada w naszej szkole odbyło się spotkanie z wykwalifikowaną Panią Dietetyk, która przygotowała dla uczniów z klas III i IV ciekawą prezentację multimedialną dotyczącą zasad zdrowego żywienia.

Omówione zostały najważniejsze grupy produktów, których powinno być najwięcej w naszej diecie, poczynając od zbóż, warzyw i owoców, nabiału, mięsa, jaj i ryb a kończąc na znaczeniu ruchu i aktywnego uczestnictwa na lekcjach w-f.

Pani Dietetyk opowiadała także czego należy unikać – oczywiście wśród najmniej pożądanych produktów znalazły się tłuste i rakotwórcze chipsy, przyspieszające próchnicę słodycze oraz powodujące bóle brzucha gazowane napoje.

Niestety odpowiedzi uczniów wskazywały, że jeszcze niewiele wiemy o zasadach zdrowego żywienia lub wiemy ale nie stosujemy swojej wiedzy w praktyce.

Na koniec spotkania uczniowie otrzymali rysunki z piramidą zdrowego żywienia, baloniki oraz ulotki dotyczące akcji „Uwaga Nadwaga”.

Mamy nadzieję, że dzieci wezmą sobie do serca zasady o których mówiła Pani Dietetyk i będą przekazywać zdobytą wiedzę rodzinie i rówieśnikom.

W planach jest kolejne spotkanie tym razem dla rodziców dzieci klas „0” dotkniętych nadwagą lub otyłością.

Akcja „Uwaga Nadwaga” organizowana przez Centra Dietetyczne Naturhouse i potrwa do końca listopada, a honorowym patronatem akcji jest Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny.

Artykuł opracowany na podstawie danych ze strony internetowej http://www.uwaganadwaga.com/

Opracowała Karolina Kalus-Mazurek