Uwaga !!!! CZAS ZGŁOSZEŃ DO SZKOLNYCH ZAWODÓW LATAWCOWYCH 2012!!!

Zgłoszenia prosimy kierować do nauczyciela techniki Mariusza Proszko do 17 lutego 2012

REGULAMIN  SZKOLNYCH ZAWODÓW LATAWCOWYCH  2012

1.      CEL ZAWODÓW

- zainicjowanie tradycji rozgrywania dla dzieci i młodzieży  zawodów modeli latających o charakterze sportowo – rekreacyjnym,

- opanowanie, rozwijanie i doskonalenie umiejętności współzawodnictwa sportowego  w konkurencjach modeli latających,

- popularyzacja modelarstwa wśród dzieci i młodzieży,

- aktywne uczestniczenie dzieci i młodzieży w zawodach sportowych stanowiące uzupełnienie zadań wychowania fizycznego i zdrowotnego; zabawa na świeżym powietrzu połączona z elementami rywalizacji sportowej,

- szerzenie wśród dzieci i młodzieży kultury technicznej oraz rozbudzanie zainteresowania wszystkimi rodzajami lotnictwa.

2.      REGULAMIN ZAWODÓW

Postanowienia ogólne.

Definicja:

Latawiec, to aerodyna bez napędu silnikowego unosząca się na uwięzi, która może latać w atmosferze wskutek dynamicznego oddziaływania powietrza na nieruchome                       lub ruchome względem niej powierzchnie nośne.

Czas i miejsce:

Boisko „Orlik” przy Szkole Podstawowej Nr 2, godz. 11:00 , 17-03-2012 ( sobota)

Zgłoszenia:

Zgłoszenia proszę kierować do nauczyciela techniki Mariusza Proszko

do 17 lutego 2012

LATAWCE ZGŁOSZONE DO STARTU MUSZĄ BYĆ WYKONANE WŁASNORĘCZNIE

I. Zawody zostaną rozegrane w dwóch kategoriach:

A -  latawce płaskie, posiadające tylko jedną płaszczyznę nośną oraz ustatecznienie w postaci ogona jednego lub kilku, dopuszcza się ugięcie płaszczyzny nośnej w przekroju poprzecznym do 10% rozpiętości latawca w tym przekroju; niedopuszczalne jest stosowanie innych powierzchni sztywnych lub elastycznych przecinających pod jakimkolwiek kątem zasadniczą płaszczyznę latawca.

B - latawce skrzynkowe, mogą mieć kilka płaszczyzn nośnych, ale nie mogą mieć ustatecznienia w postaci ogona lub innych elementów elastycznie związanych z latawcem,             a spełniających rolę statecznika takich jak: flagi, taśmy; zabrania się stosowania powierzchni ustateczniających mocowanych do holu latawca.

II. Budowa latawców:

- latawiec musi być wykonany z drewna i papieru, dopuszcza się stosowanie tworzyw sztucznych na pokrycie,

- zabrania się stosowania na hol drutu, linki metalowej lub innego materiału przewodzącego,

- z latawców nie wolno zrzucać żadnych  przedmiotów,

- na latawcach  nie mogą być umieszczane materiały pirotechniczne; zabrania się stosowania lontu do uruchamiania dodatkowych efektów.

III. Zasady rozgrywania zawodów.

-  drużyna może liczyć 3 osoby

- przy starcie zawodnicy mogą mieć pomocników / nauczyciel, opiekun /, jednakże zawodnicy danej drużyny muszą sami holować swój latawiec,

- każda drużyna może wystartować w jednej lub dwóch kategoriach,

- w razie problemów ze startem dopuszcza się łącznie trzy próby lotu.

IV. Punktacja.

Przed rozpoczęciem lotów komisja sędziowska dokona przeglądu latawców zgłoszonych do zawodów.

Ocena statyczna:

- konstrukcja latawca       do 10 pkt.

- staranność wykonania   do 10 pkt.

- zdobienie latawca          do  10 pkt.

Maksymalna ilość punktów za ocenę statyczną do 30 pkt.

Ocena za lot przy dobrych warunkach wietrznych :

- jakość lotu   do 30 pkt.

Elementy oceniane podczas lotu:

płynność lotu, stateczność latawca, ilość i jakość wykonywanych figur.

W przypadku braku wiatru, lot oceniany jest podczas holowania latawca przez zawodników według skali ocen:

- lot stateczny              do 30 pkt.

- lot niestateczny         do 15 pkt.

- gdy latawiec nie leci          0 pkt.

Maksymalna ilość punktów za lot do 30 pkt.

W razie złych warunków atmosferycznych (opady deszczu, burza) zawody zostaną przeniesione do sali sportowej w SP 2 Lwówek Śląski. W takim przypadku zostanie dokonana ocena statyczna, której wyniki będą decydujące.

Suma uzyskanych punktów decyduje o miejscu w klasyfikacji końcowej.

V. Nagrody

Miejsca 1-3  w poszczególnych konkurencjach otrzymają pamiątkowe dyplomy.

Pierwsze miejsca w poszczególnych kategoriach, będą miały prawo reprezentować Naszą Szkołę w dalszych etapach konkursu już 21 marca na Stadionie Miejskim we Lwówku Śląskim.