SUKCES NASZYCH TURYSTÓW NA MŁODZIEŻOWEJ OLIMPIADZIE KRAJOZNAWCZEJ

W dniach 13-15 maja br. w Przesiece w Karkonoszach odbył się finał wojewódzki 43 Młodzieżowej Olimpiady Krajoznawczej Dolnego Śląska.

Nasz region (powiaty: bolesławiecki, lubański i lwówecki) reprezentowała drużyna Szkolnego Koła Krajoznawczo-Turystycznego z naszej szkoły w składzie: Dawid Gorczyca (kl. Vd), Justyna Drążek (kl.Vc) i Dawid Wieliczko (kl.Vc). Wśród 8 najlepszych drużyn ze szkół podstawowych z terenu województwa dolnośląskiego nasi turyści zajęli II miejsce.

Na całą olimpiadę składało się 7 konkursów i 11 konkurencji teoretycznych i praktycznych rozgrywanych w ciągu dwóch dniach. Test krajoznawczy, test turystyczno-topograficzny , testy z zasad udzielania pierwszej pomocy oraz przepisów ruchu drogowego. Drużyny wykorzystując zawartość apteczki udzielały pierwszej pomocy przedmedycznej poszkodowanemu oraz pokonywały rowerem trudną trasę kolarskiego toru sprawnościowego. Na koniec odbył się turystyczny marsz na orientację, polegający na odnalezieniu w określonym czasie 6 punktów kontrolnych znajdujących się w terenie, a narysowanych na niekompletnej mapie topograficznej, ponadto obliczenie odległości rzeczywistej pomiędzy wyznaczonymi punktami wykorzystując skalę mapy.

W najbardziej prestiżowym konkursie krajoznawczym, nagradzanym indywidualnie zwyciężyła Justyna Drążek przed Dawidem Wieliczko! Ponadto oceniane poza konkurencją były zdobyte uprawnienia i odznaki turystyczne. Również w tej konkurencji zwyciężyła Justyna Drążek.

W niedzielę odbyło się uroczyste zakończenie Olimpiady z wręczeniem nagród najlepszym młodym turystom.

Przygotowującym drużynę do Olimpiady był opiekun SKKT pan Krzysztof Marecki.