SZKOLNY TURNIEJ EKOLOGICZNY

W dniach 10, 12 i 13 maja, z okazji Światowego Dnia Ziemi, zorganizowano w naszej szkole dla uczniów klas I-III gry i zabawy ekologiczne „Z ekologią za pan brat".

Edukacja ekologiczna w szkole to konkretne działanie w środowisku i dla środowiska. To stwarzanie dzieciom takich sytuacji, aby samodzielnie dochodziły do określonych prawd i zasad, aby umiały wyciągać odpowiednie wnioski. Szkoła podstawowa to doskonałe miejsce do prowadzenia edukacji ekologicznej. Każde, nawet najmniejsze działanie w tym zakresie, ma swój sens, chociaż nigdy od razu nie wiadomo jakie mechanizmy się poruszyło.

Uczniowie w poszczególnych klasach zostali podzieleni na sekcje zgodnie z własnymi możliwościami i zainteresowaniami. Dla każdej sekcji opracowano odpowiedni zestaw zabaw.

Dla sekcji sportowców były zabawy sprawnościowe z wykorzystaniem nietypowych przedmiotów (puszek, butelek). Sportowcy podczas zawodów mieli możliwość wykazać się szybkością, zwinnością, zręcznością i celnością. Najwięcej uciechy sprawił dzieciom rzut butelką plastikową do celu. Głośny doping zawodników było słychać w całej szkole.

Dla sekcji ekologów były zadania umysłowe ugruntowujące wiedzę ekologiczną, tzw. „Zadania mądrej głowy". Grupa ekologów rozwiązywała EKOTEST", oraz segregowała śmieci.

Były też zadania rysunkowe dla sekcji plastyków. Grupa plastyków podjęła się przedstawienia kredkami świecowymi na grubej tekturze tematu: „Człowiek przyjacielem Ziemi."

Wszystkie konkurencje ekologiczne spotkały się z entuzjazmem i aprobatą dzieci. Klasy, które najlepiej w wyznaczonym czasie wywiązały się z podjętych zadań w nagrodę otrzymały piłki, które zakupione zostały z funduszu ze sprzedaży Gazetki Szkolnej Pod Lupką.

Przedsięwzięcie to, oprócz świetnej zabawy, miało na celu kształtowanie właściwych postaw  dzieci wobec przyrody i zachowań proekologicznych. Efektem tych działań jest uświadomienie dzieciom, że o czystość naszej planety należy dbać codziennie, w czym mogą świadomie uczestniczyć.

Takie atrakcyjne metody i formy prowadzenia edukacji ekologicznej w szkole pozwalają, by najmłodsi uczniowie swoim zachowaniem w szkole i poza nią często udowadniali, że ważny jest szacunek dla życia i wzięli współodpowiedzialność za stan najbliższego środowiska na miarę swoich możliwości.

Przygotowanie i przeprowadzenie imprezy ekologicznej   było  wspólną inicjatywą nauczycielek nauczania zintegrowanego: B. Łankowskiej, J. Kaszuby, L. Mikłaszewskiej i W. Fuławki.

Wiesława Fuławka