Relacja z Dnia Samorządności w naszej szkole

1 kwietnia 2011 r. w ramach minionego w prawdzie już Dnia Samorządności, który tego roku przypadł w jednym z dni rekolekcji wielkopostnych odbyło się w naszej szkole przedstawienie pt. „Król Maciuś I”.

Inscenizację nie tyle wiosenną, co treściwą i pouczającą przygotowały p. Katarzyna Niska  i Iwona Modelska – opiekunowie Samorządu Uczniowskiego wraz z grupą swoich podopiecznych.

Apel łączył elementy bajki o królu Maciusiu z Deklaracją Praw Człowieka, a w szczególności z prawami dzieci.

Prawa dziecka mają bardzo krótką historię. Po raz pierwszy zapisano je w Deklaracji Genewskiej w 1924 r. , ale tak naprawdę pierwszy zbiór został zapisany w Konwencji  o Prawach Dziecka przygotowanej przez ONZ w 1989 r.

Pomyślmy, to dopiero parę lat temu, trudno zatem się dziwić, że nie wszyscy są przekonani, iż dzieci powinny mieć swoje prawa. Konwencja praw to międzynarodowa umowa,  a państwo, które ją podpisze zobowiązuje się do przestrzegania zawartych w niej praw.

W Polsce Konwencja obowiązuje od 1991 r.

Oto ważniejsze z nich:

Dziecko ma prawo do:

• wychowywania się w rodzinie
  • oświaty i nauki,
  • kultury, wypoczynku i rozrywki
  • ochrony zdrowia i opieki medycznej,
  • wszechstronnego rozwoju osobowości, swobody wyznania, światopoglądu
  • dostępu do informacji
  • ochrony przed wyzyskiem i poniżającym traktowaniem,
  • prywatności
  • równości

Zgromadzeni na sali uczniowie z uwagą i olbrzymim zainteresowaniem obejrzeli sztukę o prawach człowieka i  dzieci – tych  podstawowych standardach, bez których każdy dorosły i każde dziecko nie może żyć w poszanowaniu godności, wolności, sprawiedliwości i pokoju.

Gromkimi brawami nagrodzono grę młodych aktorów w składzie:

• Król Maciuś – Oliwia Rybińska kl. V e
  • Felek: Karolina Wysocka kl. IV a
  • Gazeciarz: Mateusz Kyzioł kl. V c
  • Minister: Gabrysia Grasza kl. V d
  • Ochrona: Dawid Wieliczko kl. V c, Dawid Wojnarowski kl. V e
  • Dzieci:
    • Natalia Szatan kl. IV e
    • Helena Kubis kl. IV c
    • Anna Wróblewska kl. V e
    • Jowita Tomala kl. V e
    • Justyna Drążek kl. V c
    • Borys Legan kl. V c
    • Magda Kiljańska kl. V c
    • Malwina kiełbus kl. VI b
    • Kamila Baran kl. VI

Opracowała: Katarzyna Niska

UWAGA !

W nawiązaniu do praw dziecka Samorząd Uczniowski ogłasza konkurs plastyczny.

Zainteresowani uczniowie mogą zgłaszać się do opiekunów SU do 11 kwietnia 2011 r.

Prace mogą być wykonane w grupach 2-3 osobowych dowolnie wybraną przez siebie techniką.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

CZEKAJĄ ATRAKCYJNE NAGRODY!