II Spotkanie z Przyrodą Szkolnych Kół Ligii Ochrony Przyrody

Dnia 5 marca 2011r. w naszej szkole odbyło się II Spotkanie z Przyrodą  Szkolnych Kół Ligii Ochrony Przyrody.

Wzięły w nim udział zaprzyjaźnione koła:

• ze Szkoły Podstawowej w Gryfowie Śląskim z klas I -III „Ekoludki" z opiekunami p. Agnieszką Puchalską i p. Agnieszką Zwierzańską oraz z klas IV - VI „Eko-Gryfiki" z opiekunem p. Mariolą Kotowicz,
  • ze Szkoły Podstawowej w Płóczkach Górnych z klas IV-VI „Agat" z opiekunem p. Anną Pelc,
  • ze Szkoły Podstawowej we Wleniu z opiekunem p. Pawłem Idzikiem
  • oraz z naszej szkoły Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne z opiekunem p. Krzysztofem Mareckim, Koło Turystyki Pieszej „Niutek" z opiekunem p. Mirosławem Kobiałka i z klas I - III „Ekoskrzaty" z opiekunem p. Barbarą Łankowską.

Spotkanie rozpoczęła krótkim przywitaniem p. Mariola Kotowicz Prezes Związku Szkolnych Kół LOP naszego regionu.

Następnie p. Paweł Idzik Przewodniczący Komisji Ochrony Przyrody Oddziału PTTK w Lwówku Śląskim przedstawił prezentacje z cyklu „Przyroda uczy najpiękniej". Było to szkolenie dotyczące umiejętności i warunków, które należy spełnić aby zdobyć odznakę „Turysta - Przyrodnik".

Po obejrzeniu prezentacji dzieci w grupach zajęły się przygotowaniem projektu znaczka, który będzie widniał na odznace III Spotkania z Przyrodą, już zaplanowanego na przyszły rok. Gdy prace były gotowe komisja wybrała trzy rysunki, które zasłużyły na nagrodę w tym najbardziej spodobał się i otrzymał I miejsce rysunek dzieci z koła „Ekoludki"  w Gryfowie Śląskim. Dzieci pracowały z dużym zaangażowaniem i wykazały twórcze podejście do tematu, dlatego wszystkie koła otrzymały ciekawe broszury i materiały dydaktyczne pomocne w nauce przyrody.

Na zakończenie pierwszej części naszego spotkania dzieci zostały zaproszone na  słodki poczęstunek, który pozwolił im zregenerować siły przed czekającą nas wycieczką.

Wszyscy uczestnicy wraz z opiekunami udali się ulicami naszego miasta na rynek, gdzie podziwiali architekturę i piękno Ratusza. Następnie zwiedziliśmy Placówkę Historyczno - Muzealną, w której przewodnik p. Aleksandra Szymanowicz - Bogdan opowiadała nam o znajdujących się w niej eksponatach i przeznaczeniach poszczególnych sal. Wszyscy z zainteresowaniem słuchali p. przewodnik, a szczególnie informacji dotyczących najstarszego fragmentu ratusza, jakim jest loch głodowy. Uczestnicy naszej wycieczki dokonali wpisu do pamiątkowej księgi, która znajduje się w Sali Ławy Sądowej.

Wizyta w ratuszu zakończyła II Spotkanie z Przyrodą we Lwówku Śląskim.

Barbara Łankowska