PROGRAM Z ZAKRESU PROFILAKTYKI UZALEŻNIEŃ

W naszej szkole w miesiącu  październiku i listopadzie 2010 roku odbyły się spotkania pracownika MONARU z dziećmi obowiązkowych oddziałów "O" oraz uczniami klas V w cyklu programowym "Zdążyć na czas". Zajęcia poprowadziła p. Magdalena Słomka - specjalista terapii uzależnień.

Program obejmował dwa spotkania przeznaczone dla dzieci 6 letnich o tematyce "Małe skrzydła - groźne dla zdrowia substancje i zajęcia"  oraz  "Świat zdrowia i świat uzależnień" (czas 90 minut)

Koordynatorami współpracującymi  z  MONAREM  była: L. Reif i wychowawczynie przedszkolnych oddziałów "O" - panie E. Falińska, J. Janz Witkowski, E. Konecka i M. Słowik.

Cele zajęć:

• zapoznanie się z groźnymi dla zdrowia substancjami i zajęciami
  • ukazanie niebezpieczeństw związanych z zażywaniem groźnych dla zdrowia substancji oraz zajęć uzależniających (zajęcia dostosowane do poziomu wiedzy dzieci)
  • promocja zdrowego stylu życia

Spotkania kończyły się wspólnym wyjazdem dzieci i rodziców do Raszowa, na warsztaty pieczenia chleba, dogoterapię - zaprzęgi psów husky i zwiedzanie gospodarstw ekologicznych. O tych i innych zwyczajach pieczenia chleba zaprezentowano nam na spotkaniach poprowadzonych przez p. Agatę Szwed, gospodynię "Domu Pachnącego Chlebem". Pokazany został nam cykl powstawania produktu czyli chleba (zakwas, mąka razowa, dodatki), żar z pieca, mieszalnica do ciasta, stara kociuba.

Dzieci przy współpracy z rodzicami przygotowywały ciasto chlebowe, a później je dekorowały. Z pomocą pani Agaty każdy uczestnik warsztatu wkładał do pieca chlebowego swoją foremkę z ciastem specjalną łopatą .

Atrakcji było co niemiara - Aza , Akte, Budgie - trzy sympatyczne husky przyjazne dzieciom zaprosiły do wspólnej zabawy. Dodatkowo gospodyni p. Agata przedstawiła i opowiedziała nam o dawnym zwyczaju wypieku chleba z prezentacją własnego "Małego Skansenu Chleba". Czekając na wypieczenie chleba przygotowanego przez dzieci przy wparciu rodziców, zwiedzaliśmy Kościół wraz z unikalnym mauzoleum Scheffgotschów, który obok kompleksu pocysterskiego w Krzeszowie jest największym i najcenniejszym zabytkiem w gminie Kamienna Góra. Zwiedziliśmy również gospodarstwa ekologiczne z uroczymi kozami i Ranczo Raszów prowadzące hodowlę szlachetnych małopolskich koni - objętych programem ochrony genetycznej. Rasa koni małopolskich jest najstarszą rasą w Polsce. W drodze powrotnej zwiedziliśmy w Rudawskim Parku Krajobrazowym "kolorowe jeziorka".

Wspólne zajęcia i wyjazd bardzo podobały się dzieciom i ich rodzicom. [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Oprócz wspomnień pozostały plakaty wykonane przez dzieci przy pomocy terapeuty p.M.Słomki, cykl zdjęć wykonanych na wyjeździe i zjedzony osobiście przygotowany chlebek - własnoręcznie przyozdobiony.

Program profilaktyczny "Zdążyć na czas" realizowany jest w starszych klasach. W tym roku szkolnym dodatkowymi  zajęciami zostały objęta klasy piąte.

Celem programu jest wyposażenie młodzieży w umiejętności, które pozwolą im na radzenie sobie w sytuacjach trudnych, poprzez umożliwienie podejmowania konstruktywnych rozwiązań oraz poprzez dostarczenie potrzebnej wiedzy z zakresu profilaktyki uzależnień . Cykl programowy obejmował spotkania dwu godzinne z pracownikiem MONARU p. M. Słomką.

Młodzieży zostały dostarczone podstawowe informacje o substancjach uzależniających oraz zagrożeniach związanych z ich zażywaniem. Wskazane zostały możliwości unikania tych zagrożeń i radzenie sobie z nimi, poprzez umiejętne odmawianie, dokonywanie racjonalnych wyborów (kształtowanie właściwych postaw). Ukazanie zdrowego stylu życia, promowanie zdrowia psychicznego i fizycznego (rozwój postaw i zachowań prozdrowotnych)  - to naczelne cele przyświecające programowi  "Zdążyć na czas" realizowanego w naszej szkole od wielu lat przy współpracy z MONAREM.

Posumowaniem jest zawsze prezentacja prac plastycznych wykonanych na zajęciach i wiedza dostarczona przez prelegenta ze wskazaniem na prozdrowotne zachowania . [ZOBACZ PLAKATY]

Program profilaktyczny "Zdążyć na czas" w naszej szkole mamy możliwość realizować dzięki współpracy z pracownikami MONARU, ale przede wszystkim finansom uzyskanym z URZĘDU GMINY I MIASTA w Lwówku Śląskim na działalność prewencyjną.