BUDOWA SZKOŁY

Decyzję o budowie nowej szkoły we Lwówku Śląskim podjęto jesienią 1957 roku.

Była ona efektem trudnej sytuacji ówczesnej szkoły podstawowej, która mieściła się w budynku poklasztornym przy ulicy Szkolnej. Duża liczba uczniów, zbyt mała liczba pomieszczeń i do tego w złym stanie technicznym wymusiły na społeczeństwie lwóweckim potrzebę budowy nowej szkoły. Z inicjatywy Komitetu Rodzicielskiego szkoły podstawowej powołano Społeczny Komitet Budowy Szkoły, z panem Stanisławem Karczmarskim na czele.

Pierwszym osiągnięciem tego komitetu było uzyskanie na potrzeby szkoły budynku przy Alei Wojska Polskiego /dzisiejszy budynek C/. Adaptowano tam cztery pomieszczenia na sale lekcyjne. Mimo tego rozwiązania w dalszym ciągu dzieci lwóweckie uczyły się na dwie zmiany. Trwały nadal prace przygotowawcze do budowy nowego obiektu.

Na lokalizację nowej szkoły wybrano teren po Nauczycielskim Seminarium Królewskim /zbudowane w 1907r., w czasie II wojny częściowo uszkodzone, po wojnie zostało wyburzone/. Projekt nowej szkoły przewidywał piętrowy budynek z 11 salami lekcyjnymi oraz salą gimnastyczną.

Budowę szkoły rozpoczęto wiosną 1958 roku. Głównym wykonawcą robót było Jeleniogórskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Terenowego, a kierownikiem budowy Tadeusz Ochwat. Prace instalacyjne zlecono legnickiej filii Wrocławskiego Przedsiębiorstwa Instalacji Sanitarnych i Elektrycznych.