Uczniowie z naszej szkoły wicemistrzami Polski

Najważniejszym konkursem organizowanym przez Polskie Towarzystwo Turystyczno – Krajoznawcze dla dzieci i młodzieży jest Ogólnopolski Młodzieżowy Turniej Turystyczno – Krajoznawczy. Jego XXXVIII edycja odbyła się w dniach 10-13 czerwca 2010 roku w Kielcach i pobliskim Bocheńcu. O miano najlepszych w Polsce rywalizowały 3 osobowe drużyny w kategorii szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich. Każde województwo reprezentowały tylko najlepsze drużyny – zwycięzcy poszczególnych kategorii.

Przedstawicielem województwa dolnośląskiego w kategorii szkół podstawowych była drużyna Szkolnego Koła Krajoznawczo – Turystycznego ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Lwówku Śląskim w składzie: Natalia Gorczyca, Martyna Cybulska i Wojciech Łopato. Wcześniej zwyciężyli w eliminacjach międzypowiatowych oraz wygrali 42 Olimpiadę Krajoznawczą Dolnego Śląska stanowiącą eliminacje do finału centralnego.
Wicemistrzowie Polski

Turniej sprawdzał szeroką wiedzę teoretyczną i praktyczną uczniów. Składał się z kilku konkurencji. Wśród nich testy: krajoznawczy o Polsce i województwie świętokrzyskim, turystyczno – topograficzny, z przepisów ruchu drogowego, z zakresu bezpieczeństwa i higieny wycieczkowania. Zadania praktyczne: kolarski tor przeszkód, turystyczny marsz na orientację, umiejętność posługiwania się zasobami apteczki tzw. samarytanka – najlepsza drużyna w Polsce! W ramach drugiej zwycięskiej konkurencji – turystycznego ABC m.in. rozpoznawanie roślin i zwierząt chronionych oraz zabytków, ocena odległości w terenie i pokonanie przeszkody terenowej. Ponadto oceniano karty do kroniki. Indywidualnie, poza konkurencją turniejową sprawdzano uprawnienia odznak krajoznawczych i turystycznych PTTK. Bezkonkurencyjną w Polsce w tej rywalizacji okazała się Natalia Gorczyca.

Sukces przyszedł po kilkuletniej przygodzie uczniów z krajoznawstwem i turystyką oraz trzykrotnym udziale poprzedników w Finałach Centralnych. Laureaci zapewniają, że nadal będą rozwijali swoją pasję. Życzymy im powodzenia.

Uczniów przygotowywał pan Krzysztof Marecki - Opiekun Szkolnego Koła Krajoznawczo – Turystycznego w Szkole Podstawowej nr 2 w Lwówku Śląskim.