Dzień Języków Obcych w naszej szkole

Od kilku lat w naszej szkole organizowany jest Dzień Języków Obcych.

W KLASACH IV-VI

Co roku jako nauczyciele-germaniści (Katarzyna Niska, Mariola Odyniec, Karina Trzaska - Pawłusiów) staramy się propagować wśród uczniów niezmiernie ważną w dzisiejszych czasach ideę nauki języków europejskich.

Za pomocą gier, zabaw, pogadanek przeprowadzanych na kołach językowych, konkursów i audycji radiowych staramy się podkreślić znaczenie znajomości języków obcych we współczesnym świecie, a przede wszystkim w Europie.

W roku szkolnym 2009/2010 (we wrześniu) z okazji Święta Języków Obcych przygotowaliśmy ciekawe i oryginalne gazetki w gablotach na korytarzu szkolnym oraz w gabinetach języka niemieckiego, interesujący artykuł do szkolnej gazetki „Pod lupą” oraz audycję przez radiowęzeł pt. „Uczmy się języków”. Była to świetna okazja aby uaktywnić uczniów, którzy zawsze chętnie przychodzą z pomysłami i z wielkim zaangażowaniem biorą w nich udział.

Europejski Dzień Języków Obcych powstał w 2001 roku z inicjatywy Rady Europy w Strasburgu i przypada na 26 września. Mówić językiem drugiej osoby to znaczy znieść wszelkie bariery, obawy i lęki. Kształcenie językowe

i komunikacja w różnych językach pomaga nam upowszechniać koncepcje różnorodności kulturowej i wzajemnego zrozumienia w Europie.

Dlaczego więc warto podtrzymywać międzynarodowe tradycje językowe? Dlaczego warto je zgłębiać i poznawać? Dlaczego tez powinniśmy obchodzić Europejski Dzień Języków Obcych?

Wśród najważniejszych powodów wyróżnić należy:

• Uczenie się języków innych narodowości, pozwala na wzajemne zrozumienie  oraz pokonanie różnic kulturowych,

• Europa jest zasobna w języki - funkcjonuje blisko 200 języków europejskich,

a to ogromne bogactwo międzynarodowe, które należy uznać, chronić i zgłębiać,
• Nigdy wcześniej nie istniało tak wiele możliwości pracy, podróży czy nauki

w innych krajach, a znajomość języków obcych umożliwia korzystanie z tych dogodności ,
• Na naukę języków obcych, nigdy nie jest za późno. Wybór odpowiedniej metody nauczania pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze, a obserwacja własnych postępów z nauki jest motywacją do dalszej edukacji.

Zatem wszyscy uczmy się języków obcych, nie zwlekajmy, zacznijmy już dziś.

Katarzyna Niska

W KLASACH I -II

Dnia 24.09.2009 obchodzony był w klasach I - II Dzień Języków Obcych.Nauczycielka języka niemieckiego - Joanna Pawłowska przeprowadziła w najmłodszych klasach pogadankę pt. "Dlaczego warto uczyć się języków obcych". Nauczyciele i uczniowie otrzymali nalepki z napisem "Mów do mnie!" w językach całego świata. Na korytarzu były rozwieszone rysunki i plakaty o tematyce propagującej naukę języków obcych.Ponad to uczniowie uczęszczjący na koło języka niemieckiego, wzięli udział w konkursie plastycznym pt:"Why is learning a foreign language important? - Dlaczego warto uczyć się języków obcych?". Konkurs pomogła przygotować nauczycielka języka angielskiego ze szkoły podstawowej nr 69 w Szczecinie Dorota Michalska.

Informacja o tym konkursie, o propagowaniu wśród młodzieży nauki języków obcych, jest też na oficjalnej stronie Council of Europe  pod tytułem "Why is learning a foreign language important?"

Kliknij, aby zobaczyć wyróżnione prace konkursowe.

Joanna Pawłowska