„SP2 O BEZPIECZEŃSTWO DBA” – WRZEŚNIOWE SPRAWOZDANIE Z DZIAŁAŃ W RAMACH PROGRAMU BEZPIECZNY DOLNOŚLĄZAK

Wrzesień to czas szczególny dla uczniów i ich rodziców. Każdy zastanawia się, czy jego dziecko będzie bezpieczne w szkole, w drodze do i ze szkoły. Jako nauczyciele czujemy się w obowiązku przekazać naszym uczniom i ich rodzicom informacje, które sprawią, że wzrośnie ich poczucie bezpieczeństwa. W miesiącu wrześniu zaplanowaliśmy szereg działań związanych z tym tematem.

Na początku roku szkolnego uczniowie klas 0-VI spotkali się z funkcjonariuszami Straży Miejskiej i Policji, którzy przeprowadzili pogadankę na temat  bezpiecznej drogi do i ze szkoły, poruszania się po drogach i zachowaniu na przejściu dla pieszych. Uczniowie utrwalali znajomość numerów alarmowych, sygnalizacji świetlnej. Odbyły się rozmowy na temat: „Bezpieczna droga dziecka do i ze szkoły”. Dodatkowo, drugoklasiści wzięli udział w warsztatach pt. „Bezpieczny drugoklasista na drodze” - prawidłowe przejście przez jezdnię. Było to szczególnie ważne działanie, ponieważ w klasie II uczy się dziewczynka z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym. Praca nauczyciela z tym dzieckiem koncentruje się nie tylko na przekazywaniu wiedzy, kształtowaniu niezbędnych umiejętności i nawyków, ale także na wyrabianiu postaw społecznych. Takie postępowanie ukształtuje w nim przekonanie, że nie różni się od innych dzieci w grupie rówieśniczej. Pozytywnie wpłynie na samopoczucie dziecka, wzmocni samoakceptację. Dziewczynka poprzez zabawę i naśladownictwo od innych dzieci uczy się bezpieczeństwa w codziennym życiu.

Kolejną atrakcją dla naszych uczniów była wycieczka do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lwówku Śląskim. Strażacy opowiadali dzieciom o swojej pracy i jakie ma ona znaczenie dla naszego bezpieczeństwa, zdrowia i życia. Celem wycieczki było bowiem kształtowanie świadomości znaczenia pracy strażaków, zapoznanie się z wyposażeniem wozów oraz formowanie właściwych zasad zachowania w miejscach publicznych. Dzieci mogły również pogłębiać, lub zdobywać nową wiedzę o zawodach, poprzez obserwację pokazu umundurowania, narzędzi oraz pojazdów wykorzystywanych w codziennej pracy strażaków. Wielką radość wywołała edukacyjna zabawa z przymierzaniem hełmów oraz odzieży ochronnej. Ogromne emocje towarzyszyły także podczas wchodzenia do kabiny pojazdów lwóweckiej straży pożarnej. Podobną frajdę sprawił pokaz zjazdu po rurze do akcji ratunkowej, wykonany przez jednego ze strażaków. Podczas powrotu do szkoły dzieci całą drogę opowiadały sobie o tym, jak bardzo niebezpieczną i odpowiedzialną pracę wykonują strażacy.

Nauczyciele języka angielskiego stworzyli z uczniami klas I-VI słowniki słowno-obrazkowe, plakaty, albumy, ponieważ oprócz utrwalenia zasad poruszania się po drodze, doskonali również znajomość słownictwa związanego z drogą, która przyda się podczas wyjazdów zagranicznych. Plakaty wiszą na korytarzach szkoły, co ułatwia uczniom przyswojenie słownictwa podczas przerw.

Ukazał się również pierwszy numer szkolnej gazetki „Pod Lupką”, w którym zamieszczone zostały informacje na temat bezpieczeństwa. Dodajmy jednak, że gazetkę tworzą uczniowie klas II i III i to oni są autorami teksów, wierszyków i ilustracji.

Uczniowie klas VI zaprosili na spotkanie panią, która choruje na stwardnienie rozsiane i od dwóch lat porusza się na wózku, a pomimo tego, od wielu lat jako rodzic współpracuje z Radą Rodziców, pomagając we wszystkich ważniejszych imprezach szkolnych. Zaproszony gość bardzo chętnie odpowiedział na przygotowane  pytania. Chętnie wyruszył na przejażdżkę po terenie szkoły, aby sprawdzić  przystosowanie dla osób niepełnosprawnych. Spotkanie było bardzo pouczające, ponieważ uczniowie pozyskali wiedzę na temat  problemów, z jakimi muszą borykać się osoby niepełnosprawne. Wiedzą, co należy usprawnić w naszym mieście, aby każdy niepełnosprawny miał możliwość do samodzielnego poruszania się. Zauważyli, jak wiele barier architektonicznych jest dookoła nas, na które na co dzień nie zwracali uwagi. Nauczyli się przeprowadzać wywiad.

Zdając sobie sprawę, że wszelkiego rodzaju pogadanki i rozmowy to bardzo ważne działanie, postanowiliśmy sprawdzić, jak nasi uczniowie radzą sobie w praktyce z poruszaniem się po drodze. 17 września wzięliśmy udział w akcji Sprzątanie Świata, podczas której stosowaliśmy wszystkie zdobyte umiejętności – przechodzenie przez pasy, zachowanie w lesie, kontakt z nieznajomymi. Uczniowie bardzo chętnie włączyli się do działań, ponieważ wiedzą, że to w dużej mierze od nich samych zależy ich bezpieczeństwo.