UDZIAŁ W PROGRAMIE "SPRAWNY DOLNOŚLĄZACZEK"

Po raz kolejny nasza Szkoła bierze udział w programie Sprawny Dolnoślązaczek skierowanym do szkół Dolnego Śląska w roku szkolnym 2023/2024. Nasi nauczyciele wychowania fizycznego przy współpracy z nauczycielami nauczania wczesnoszkolnego realizują zajęcia wśród uczniów klas I i II. Warunkiem udziału w Programie był udział w konferencji metodycznej, na którą oddelegowani zostali p. Anna Połaczewska (nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej) oraz p. Grzegorz Połaczewski (nauczyciel wychowania fizycznego). Po zakończonym szkoleniu nauczyciele uzyskali certyfikaty oraz dzienniczki i naklejki dla uczniów naszej szkoły.

Główne założenia programu Sprawny Dolnoślązaczek:

Projekt skierowany jest do dzieci z klas I - III szkół podstawowych w województwie dolnośląskim,  z tym, że prawo udziału w nim mają dzieci i klasy zgłoszone do programu w latach 2020-2022 i dzieci, które rozpoczną naukę w klasach I w roku 2022/2023 ze szkół, które zgłoszą się do programu.

Ideą programu „Sprawny Dolnoślązaczek” jest propagowanie aktywnej postawy zdobywania umiejętności sportowych potwierdzonych zdobyciem poszczególnych sprawności.

Program obejmuje sześć zasadniczych bloków sportów z możliwością poszerzania o pokrewne dziedziny, np. gimnastyk – tancerz, czy też saneczkarz – narciarz – łyżwiarz. W każdym bloku uczeń ma szansę opanowania określonych umiejętności i wiadomości, za które nagradzany jest odpowiednią odznaką.

Poszczególne bloki (sporty) przedstawione są w układzie czasowym zgodnym z rokiem szkolnym i dostosowane między innymi do warunków atmosferycznych, co w niczym nie ogranicza inwencji nauczycieli w realizacji programu według własnej koncepcji związanej z możliwościami danej placówki oświatowej.

Zaproponowane sprawności mogą być prowadzone przez nauczyciela w ciągu trzech lat nauki  w klasach   I – III,  z tym, że z każdym rokiem zwiększają się wymagania, którym powinno sprostać dziecko. Nauczyciel może w kolejnych latach zmieniać niektóre sprawności i np. w I klasie w ramach sprawności Piłkarz realizować zajęcia piłki nożnej, a w następnych latach np. koszykówki czy siatkówki.

Opracował Grzegorz Połaczewski