Szkoła Podstawowa nr 2 im. Bohaterów 10 Sudeckiej Dywizji Piechoty w Lwówku Śląskim

 • Statystyki

  • Odwiedziny: 2648666
  • Do końca roku: 217 dni
  • Do wakacji: 26 dni
 • Kontakt

  75 782 46 59

  szkolaMAŁPAsp2lwowek.pl  (małpa-@)

  ePUAP

  /SP2-LwowekSl/SkrytkaESP

   

W ROKU SZKOLNYM 1972/73 ORAZ 1973/74

Nowy rozdział w historii szkoły to wrzesień 1972 roku. Dyrektorem Szkoły zostaje Andrzej Kociubiński, a zastępcą Teresa Kobiałka.

W składzie grona aż siedem nowych nauczycielek Maria Jonak, Janina Korwell, Urszula Kropiwnicka, Teresa Lemcio, Maria Miśków, Hanna Piasecka i Stanisława Wiktor. Szkoła liczy 586 uczniów w 19 klasach. Liczba uczniów w klasach bardzo zróżnicowana od 17 w IIb do 39 w VIIb.

We wrześniu oddano do użytku poszerzone zaplecze kuchni, co znacznie ulepsza warunki pracy kucharek i umożliwia zwiększenie liczby korzystających ze stołówki. Dotychczas wydawano ok.150 obiadów dziennie, teraz ok. 250. Uczniowie nie muszą już nosić w wannach talerzy i sztućców do mycia, ze stołówki do myjni, która została zlikwidowana /drzwi wejściowe zamurowano/.

Nowością jest także wprowadzenie po raz pierwszy dokonywanie ocen pracy nauczycieli.

Samorząd Uczniowski wprowadza cotygodniowe apele, które organizują, po kolei, wszystkie klasy V – VIII. W szkole odbywa się dużo imprez okolicznościowych jak Dzień Wojska Polskiego /z udziałem kombatantów/, Dzień Nauczyciela czy rocznicowych, np. 500 lecie urodzin Mikołaja Kopernika. Wszystkie uroczystości uświetniają występy artystyczne szkolnych recytatorów, chóru i zespołu muzycznego. Barwne korowody uczniów wychodzą na ulice miasta z okazji 1 Maja i Dni Oświaty, Książki i Prasy /13 maja/. Organizuje się także tradycyjne imprezy dla uczniów jak zabawa choinkowa czy Dzień Dziecka.

W roku szkolnym 1973/74 przy szkole zostaje otwarty oddział przedszkolny oraz półinternat /świetlica/ działający od godz. 7.00 do 16.00. Nowi pracownicy szkoły to Helena Kaziów, Aniela Opala, Krystyna Wereszczyńska, Zdzisław Domański i Marian Raginia. Rok szkolny dzieli się na dwa okresy. Wprowadzono nowy, korzystny dla uczniów regulamin umożliwiający promowanie z ocenami niedostatecznymi.

Dnia 4 października 1973r., po raz pierwszy w historii szkoły, odbyło się pasowanie pierwszoklasistów na uczniów. Tak zrelacjonowała to uczennica kl. VIIIb, Alicja Rolik „… o godz. 11.00 na boisku szkolnym zebrali się uczniowie od II klasy do ósmej. Utworzyli oni czworokąt. Wewnątrz tego czworokąta ustawili się uczniowie klas pierwszych. Jeden z uczniów klasy ósmej złożył raport dyrektorowi. Następnie przemawiał dyr. A. Kociubiński. Po przemówieniu wystąpili pierwszoklasiści… Popisywali się wierszami i piosenkami. Po występach pierwszoklasistów nastąpiło pasowanie. Na wstępie tego uroczystego aktu uczniowie złożyli przysięgę, później dyrektor dużym piórem pasował ich na uczniów. Wręczono im symbole szkolne – tarcze. …. Na znak jednej rodziny wszyscy uczniowie zrobili wspólne koło i odśpiewali hymn Zbudujemy nową Polskę. Na zakończenie pierwszoklasiści podpisywali się na specjalnej tablicy, tak jak umieli – był to ostatni akt ceremonii”. Fakt pasowania został również zrelacjonowany w Gazecie Robotniczej, z dnia 19 października tegoż roku. Pasowanie na stałe weszło do tradycji szkoły.

W 1974r. ukończono modernizację boisk szkolnych rozpoczętą w 1971r. W ciągu czterech lat wykonano ogrom prac. Zwieziono kilkadziesiąt wywrotek gruzu z rozbiórek domów. Rozplantowano go na całym terenie boisk, aby wyrównać poziom powierzchni /1971r/. Zainstalowano oświetlenie boisk i alejki prowadzącej do szkoły. Ogrodzono teren szkoły i wykonano schody prowadzące na różne poziomy boisk. Nawieziono na teren boisk i rozplantowano kolejną warstwę materiału sypkiego /1972r/. Kolejne ubicie i wyrównanie terenu. Rozplanowanie rozmieszczenia boisk i ułożenie krawężników wokół nich. Pokrycie boisk asfaltem /1973r/. Wyposażenie boisk w bramki, słupki do siatkówki, tablice do koszykówki, maszty, wymalowanie linii /1974r/. Większość prac wykonali społecznie uczniowie najstarszych klas i rodzice, pomogło wiele zakładów pracy. Oficjalne otwarcie obiektów sportowych odbyło się 1 czerwca 1974r. przy okazji przekazania szkole sztandaru. Przez okres remontu boisko do gier znajdowało się „na górce”, za dzisiejszą ul. Staszica.