Szkoła Podstawowa nr 2 im. Bohaterów 10 Sudeckiej Dywizji Piechoty w Lwówku Śląskim

 • Statystyki

  • Odwiedziny: 2648645
  • Do końca roku: 217 dni
  • Do wakacji: 26 dni
 • Kontakt

  75 782 46 59

  szkolaMAŁPAsp2lwowek.pl  (małpa-@)

  ePUAP

  /SP2-LwowekSl/SkrytkaESP

   

ROK SZKOLNY 1964/65 ORAZ 1965/66

Początek 1964 roku to także wprowadzenie dyżurów nauczycielskich na ulicach miasta w godzinach od 20.00 do 22.00.

 Miały one na celu egzekwowanie zakazu przebywania uczniów po godz. 20.00 poza miejscem zamieszkania. Nauczyciele dyżurowali od połowy stycznia, od początku lutego włączono do akcji rodziców, a wkrótce także milicjantów. Nauczyciele również kontrolowali miejscowe kino, w soboty i niedziele, gdyż zdarzały się przypadki, że uczniowie chodzili na filmy „dozwolone od lat 14”.

W kwietniu tegoż roku w szkole dwutygodniowe praktyki nauczycielskie odbywało pięcioro uczniów Studium Nauczycielskiego we Wrocławiu, w gronie praktykantów był późniejszy dyrektor szkoły Andrzej Kociubiński.

Z inicjatywy kierownika szkoły, Zbigniewa Cembaluka zradiofonizowano budynek szkolny. Pierwszą audycję nadano 20 kwietnia 1964r. Informowano w niej o uruchomieniu radiowęzła i planach jego wykorzystania.

W roku szkolnym 1964/65 uczy się tylko 636 uczniów, ale w 17 oddziałach. Jest to pierwszy rok w historii szkoły, gdy zajęcia odbywają się tylko w budynku głównym. Pracę w szkole rozpoczęli: Elżbieta Bossowska, Józef Konecki, Elżbieta Sikora i Janina Składanowska.

W kwietniu, w otoczeniu szkoły, pojawiło się ponad 90 drewnianych ławek na betonowych podstawach. Wykonano je przy pomocy pracowników Państwowego Tartaku i Spółdzielni Wielobranżowej ze Lwówka Śl. oraz Państwowego Przedsiębiorstwa Robót Budowlanych w Gryfowie Śl.

W maju, został przy szkole utworzony miejski ośrodek sportowy, mający na celu organizowanie popołudniowych oraz sobotnich i niedzielnych zajęć sportowych dla dzieci lwóweckich.

Również w maju, odbyła się na terenie miasta uroczystość pn. Wiosna Lwówecka. Nauczyciele i uczniowie wzięli udział w korowodzie szkół, zakładów pracy i organizacji, po ulicach miasta. Klasy młodsze w barwach niebiesko i czerwono – białych, symbolizowały barwy pokoju i narodowe. Klasy czwarte przebrane były za kwiaty, a piąte w strojach ludowych. Najstarsze klasy w strojach uczniowskich z książkami obłożonymi białymi okładkami z napisami XX /dwudziestolecie PRL/

Szkolne SKO zajęło 1 miejsce w rejonowym konkursie oszczędzania /uzyskano wkład na książeczkach uczniów w wysokości 43.187 zł/.

Rok szkolny 1965/1966 rozpoczyna 652 uczniów w 17 oddziałach. Nowa nauczycielka to Danuta Milaszewska. Jest to ważny rok w historii Polski – Tysiąclecie państwa i ważny rok dla kierownika szkoły – 10 marca obronił pracę magisterską nt. Początki Lwówka Śląskiego. Pierwszy magister w szkole.

Dnia 19 kwietnia 1966r., we Lwówku Śl. witano Sztafetę 1000-lecia Państwa Polskiego. Była to jedna z czterech sztafet w kraju. Nosiła nazwę „Nysa – Odra Granicą Pokoju”.  Wyruszyła 16 kwietnia z Bogatyni i trasa jej wiodła przez Lwówek do Szczecina. Wieczorem 19 kwietnia uczniowie i nauczyciele szkoły ustawieni wzdłuż ul. Jaśkiewicza i Jeleniogórskiej witali uczestników sztafety. Nazajutrz szkołę odwiedziła grupa uczestników sztafety wraz z jej dowódcą majorem Markiem Miłowskim. Uczniowie na schodach szkoły przywitali delegację i wysłuchali przemówienia majora. Następnie uczestnicy sztafety udali się do klas na rozmowy z uczniami. Późnym popołudniem na rynku miasta nastąpiło pożegnanie sztafety, która udała się do Bolesławca. Uczestniczką sztafety stała się także przez przypadek kronika szkoły.

Miesiąc później, kolejna impreza. W ramach obchodów Wiosny Lwóweckiej dzień 21 maja uznano Dniem Młodości. Tego dnia, w sobotę, szkoła zaprezentowała się w barwnym korowodzie po ulicach miasta. Na czele korowodu uczniowie nieśli po raz pierwszy duży emblemat /autor Eugeniusz Piątko/ w postaci tarczy szkolnej. Przez wiele lat tarcza ta będzie towarzyszyła wszystkim zorganizowanym wyjściom na teren miasta. Uczniowie każdej klasy byli jednolicie poprzebierani prezentując różne zawody oraz regionalne stroje ludowe. Osobną grupę stanowili sportowcy, też posiadający własny nowy emblemat z wizerunkiem znicza olimpijskiego i napisem SKS 2 Lwówek Śląski.