UFUNDOWANIE SZKOLE SZTANDARU

Decyzję o ufundowanie szkole sztandaru podjął Komitet Rodzicielski 12 grudnia 1973r. Postanowiono sfinansować go ze składek rodziców, darowizn zakładów pracy i prac młodzieży szkolnej /wykopki, sadzenie drzewek, zbiórka makulatury/.

Wykonanie sztandaru zlecono pracowni haftów artystycznych „Haft – Art” w Poznaniu.

Nadanie sztandaru odbyło się na nowym placu apelowym, obok sali gimnastycznej. Przybyli na nią przedstawiciele lokalnych władz, kombatantów, orkiestra wojskowa i rodzice uczniów. Goście zaproszeni stali na tle dekoracji symbolizującej XXX lecie PRL. Całość rozpoczął raport przewodniczących poszczególnych klas złożony przewodniczącemu Samorządu Uczniowskiego Ryszardowi Kobosowi /z klasy VIIIa/. Tenże zgłosił dyrektorowi Andrzejowi Kociubińskiemu gotowość szkoły do uroczystego apelu. Po powitaniu gości, odśpiewaniu hymnu i wciągnięciu flagi państwowej na maszt odczytano uchwałę Komitetu Rodzicielskiego o ufundowaniu sztandaru. Przewodniczący komitetu Jan Mazurkiewicz oficjalnie przekazał sztandar Dyrektorowi Szkoły. Dyrektor po prezentacji sztandaru przekazał go pierwszemu w historii szkoły pocztowi w składzie: Anna Miśków /VIIb/, Irena Sławecka /VIIc/, Bogusław Szeffs /VIIa/. W imieniu uczniów podziękowanie za sztandar wygłosiła Romana Pietrzyk /VIIa/, a ślubowanie złożyli Maria Raif /IIa/, Dorota Michalak /IVa/, Edward Tulicki /Va/ i Krzysztof Kwiotek /VIb/. Następnie przy sztandarze przyrzeczenie harcerskie złożyła liczna grupa szkolnych harcerzy. Po przemówieniach Dyrektora Szkoły i gości zaproszonych udano się na boiska szkolne.

Uczniowie w kolumnie marszowej, na czele, której szła grupa jednolicie ubranych sportowców, obeszli całą szkołę i zbliżyli się do schodów wejściowych na boiska. Tu Przewodniczący Komitetu Rodzicielskiego wraz z Naczelnikiem powiatu Sylwestrem Michalakiem przecinając wstęgę dokonali oficjalnego otwarcia nowych boisk. Znicz olimpijski zapaliła Teresa Smolińska /VIIIb/. Goście zaproszeni udali się do sali gimnastycznej na występy szkolnego chóru i zespołu muzycznego, a młodzież szkolna rozpoczęła rozgrywki sportowe na nowych obiektach.

W 1974r. szkoła została uznana Szkołą Dobrej Roboty. Oprócz pucharu szkoła otrzymała gratyfikację finansową w wysokości 30 tyś zł.

Osiagnięcia szkoły w tym roku:

1. Powiatowe eliminacje Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego „Polska, rosyjska i radziecka poezja przyjaźni i braterstwa” - Urszula Bobnis /VIb/ i Bogdan Szymonowicz /VIIIb/ - II miejsce.

2. Powiatowa Olimpiada Matematyczna - Małgorzata Łoginow, Teresa Kibień, Mirosław Kobiałka, Andrzej Krzyżanowski i Marek Suchcicki – II miejsce zespołowo, a indywidualnie II miejsca zajęły Małgorzata Łoginow i Teresa Kibień awansując do etapu okręgowego we Wrocławiu.

Rok szkolny 1974/75 rozpoczyna 603 uczniów w 18 oddziałach – dwie klasy uczą się w budynku zastępczym, a cztery na II zmianę. Nowoprzyjęci nauczyciele to Danuta Maćkowiak i Krystyna Szanter.

Pierwszy raz w historii szkoły, dnia 31 grudnia 1974r. /sylwester/, odbywały się zajęcia lekcyjne.