Wyszukiwarka

Wyszukiwarka

Ojczyzna w poezji

Tradycją naszej szkoły są wieczory poezji, podczas których uczniowie pod okiem nauczycieli recytują utwory poetyckie.

Tegoroczna jesienna wieczornica związana była z obchodami jubileuszu setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Chcieliśmy wierszami uczcić męstwo walczących o niepodległość i pokazać piękno naszej ojczyzny, za której wolność wielu oddało swoje życie.


     Scenariusz uroczystości pt. Ojczyzna w poezji napisała nauczycielka języka polskiego – pani Krystyna Greń-Sadowska, która wraz z paniami: Małgorzatą  Kłosowską, Ireną Tomalą i Iwoną Modelską przygotowały uczniów do występu.

         Po uroczystym powitaniu przy akompaniamencie muzyki na specjalnie przygotowaną scenę (scenografię przygotowała pani Beata Hołyszewską) wkroczyli uczniowie, którzy recytowali wiersze m.in.: Cypriana Kamila Norwida, Marii Konopnickiej, Tadeusza Kubiaka, Wisławy Szymborskiej. W tym słowno-muzycznym montażu nie zabrakło również ważnych postaci w dziejach drogi Polaków ku wolności: Józefa Piłsudskiego, powstańców warszawskich. Przybyłe grono miłośników poezji wysłuchało wierszy popularyzujących symbole państwowe opowiadające o wojnie, walce o Niepodległość oraz o tęsknocie i miłości do Ojczyzny. Wykonane utwory łączą pokolenia, tworzą poczucie więzi i jedności, poczucie przynależności do Ojczyzny, za którą tak wielu oddało swoje życie.

   Swoją obecnością wieczór patriotyczny zaszczycili także pan dyrektor, rodzice oraz uczniowi.  Inscenizacji towarzyszył bogaty repertuar muzyczny, na który składał się m.in. Polonez powitalny, Pieśń Legionów Polskich, Moja ojczyzna, Biały krzyż, Niepodległość. Nad oprawą muzyczną czuwał pan Aleksander Hołoga.

      Po skończonym występie głos zabrał Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 pan Krzysztof Bieliński, który podziękował uczniom  za wzruszający montaż.  Również  pani Małgorzata Kłosowska gorąco podziękowała uczniom za udany występ oraz wręczyła wszystkim wykonawcom pamiątkowe prezenty ufundowane przez Przedsiębiorstwo Art Płakowice Sp. z o.o. Lwówek Śląski oraz państwa Dorotę i Arkadiusza Kyzioł  Przedsiębiorstwo "AGRAL" . Następnie zaprosiła przybyłe osoby oraz uczestników  na słodki poczęstunek.

     Serdecznie dziękujemy wszystkim wykonawcom oraz uczestnikom za niezapomniany wieczór, który skłaniał do refleksji i zadumy nad istotą patriotyzmu.

GaleriaPrzejdź do góry