RODZINNA WYCIECZKA KLASY II C DO CZECH

Dnia 20 maja 2017 roku klasa II c wybrała się na rodzinną wycieczkę do Liberca.

IQLANDIA -to takie czeskie Centrum Nauki Kopernik, ale mniej tłumne, spokojniejsze, choć rozmiarem i ilością eksponatów dorównuje warszawskiemu odpowiednikowi. Ekspozycja podzielona jest na kilka kondygnacji: od piwnic po słoneczny taras rozmieszczone są konkretne strefy tematyczne. Różnica, pomiędzy zwykłym muzeum, a IQLANDIĄ  jest prosta. Podczas, gdy w muzeum widnieją ostrzeżenia "Nie dotykać eksponatów", tutaj jest wręcz przeciwnie! Należy dotykać i używać wszystkiego!

Przygotowano tu wiele interaktywnych eksponatów, ukazujących w wyjątkowo przystępny i ciekawy sposób prawa natury i funkcjonowanie ludzkiego ciała. Na powierzchni ponad 1600 metrów kwadratowych, zainstalowanych jest wiele trójwymiarowych interaktywnych eksponatów kuszących do zabawy i eksperymentowania z maksymalnym wykorzystaniem wszystkich zmysłów.

Planetarium w IQLANDII oferuje bardzo popularne połączenie projekcji filmu z komentarzem na żywo dotyczącym aktualnych zjawisk na nocnym niebie. Oprogramowanie projekcyjne zawiera bogatą bazę danych tysięcy obiektów astronomicznych, dzięki temu można się przenieść w każde miejsce, o którym się zamarzy. W ofercie są filmy zarówno o tematyce kosmicznej, jak i ziemskiej

w najnowszej rozdzielczości 4K. Wystarczy więc wygodnie usiąść w regulowanych fotelach i wyruszyć w podróż w czasie i przestrzeni . Nie tylko dzieci, ale i dorośli bawili się doskonale. Każdy pozbył się nadmiaru energii. Był to aktywny wypoczynek połączony z nauką i zabawą. Udział w specjalnie przygotowanych dla dzieci programach prowadzonych przez lektorów, dzięki którym uczniowie w zabawnej formie poznają podstawowe zjawiska i pojęcia z fizyki, chemii i biologii.  Po wyczerpującym oglądaniu każdy rozkoszował się obiadem. Tak minął nam sobotni dzień. Zmęczeni,ale zadowoleni ogromem wrażeń wróciliśmy do domu.

Marzena Markulak