Wyszukiwarka

Wyszukiwarka

MOJE MOCNE I SŁABE STRONY

Dnia 20 kwietnia 2017 roku zajęcia warsztatowe w klasie II c prowadziła pani psycholog Izabela Stopińska. Każdy z nas ma swoje mocne i słabe strony jednak niechętnie się do nich przyznajemy.

 

Podstawą rozwoju jest postawienie sobie jasnego celu i konsekwentne dążenie do niego. Łatwiej podołać temu zadaniu, kiedy znamy swoje słabe i mocne strony. Tak samo dzieje się w przypadku dziecka – jedynie znając jego talenty oraz słabości, będziemy skutecznie stymulować jego rozwój.

Odpowiednio wczesne rozpoznanie talentów dziecka jest kluczem do zapewnienia mu odpowiednich warunków rozwoju. Niektóre z nich od razu będą rzucać się w oczy, inne spostrzegą panie przedszkolanki podczas zajęć czy nauczyciele w szkole. Dobrym sposobem jest też zapisanie dziecka na zajęcia dodatkowe.


W przyszłości to właśnie wrodzone zdolności oraz mocne cechy charakteru powinny być wyznacznikiem drogi zawodowej. Dlatego tak ważne jest odkrycie ich odpowiednio wcześnie i stymulowanie rozwoju zgodne z naturalnymi predyspozycjami.

Bardzo cenne spostrzeżenia możemy uzyskać, obserwując nasze dziecko podczas zabawy z rówieśnikami. To właśnie wtedy ujawniają się różne cechy maluchów związane z ich rozwojem emocjonalno-społecznym. Szybko zdołamy wyróżnić dzieci o zdolnościach przywódczych, kreatywne i otwarte na nowe kontakty. Bez trudu zauważymy też, kto nie radzi sobie z emocjami, jest wycofany czy reaguje agresją na porażki. Mając tak cenne informacje, możemy skorzystać z porady specjalisty, który zaproponuje rozwiązania najlepsze dla naszego dziecka.

 Podczas zajęć dzieci opowiadały o swoich słabościach, w czym są dobre oraz w jaki sposób radzą sobie ze swoimi emocjami. Następnie wypisywały na kartce swoje mocne i słabe strony. Prezentowały je swoim kolegom i koleżankom. Były to odważne wystąpienia przed innymi. 

 

Mocne strony dziecka to jego prawdziwy skarb, którego trzeba jednak nieustannie pilnować. Ze słabymi cechami możemy walczyć, pamiętając jednak, że nikt nie jest idealny – czasami trzeba po prostu odpuścić i skupić się na tym, co dobre.

 

Marzena Markulak

 

GaleriaPrzejdź do góry