Wyszukiwarka

Wyszukiwarka

Profilaktyka uzależnień – alkohol

Dla najstarszych uczniów naszej szkoły, wchodzących w okres dojrzewania i nastoletniej ciekawości zostały przeprowadzone warsztaty profilaktyczne mające na celu uświadomienie młodzieży jakie zagrożenia związane są z alkoholem.

Terapeuta prowadząca zajęcia jest specjalistą od terapii uzależnień i na co dzień pracuje z młodzieżą mającą problem z używkami. Pani Marta w bardzo ciekawy sposób uświadomiła dzieciom jak wygląda mechanizm uzależnienia, jednocześnie obalając mit związany z tym, że od jednego „spróbowania” nie można się uzależnić – owszem można i uczniowie klas 6 już to wiedzą.


Podczas 90 minut warsztatów młodzież ćwiczyła sposoby skutecznego odmawiania, dochodząc do wniosku, że im bliższa nam osoba próbuje namówić nas do spożycia alkoholu tym trudniej odmówić. Rozmawiano o tym jakie są przyczyny sięgania po alkohol przez nastolatków i starano się znaleźć inne, konstruktywne sposoby rozwiązania problemów. Warsztaty były ciekawe nie tylko ze względu na tematykę i poruszane problemy, ale także dzięki możliwości użycia alkogogli, które mają za zadanie ukazanie jak funkcjonuje osoba pod wpływem alkoholu, zaburzają percepcję, opóźniają czas reakcji, zniekształcają rzeczywistość.
Liczymy na to, że warsztaty dały oprócz wiedzy, także impuls do zastanowienia się nad swoimi wyborami, mamy nadzieję, że problem uzależnienia od alkoholu dla uczniów klas 6, bez względu na to jak dalej potoczą się ich losy, pozostanie jedynie wiedzą teoretyczną.

GaleriaPrzejdź do góry