W krainie dziecięcej wyobraźni

W ramach edukacji filmowej w dniu 02.12.2016 uczniowie klas IVa, Va oraz VIc, wraz z wychowawcami: Karina Trzaska – Pawłusiów, Małgorzata Kłosowska, Krystyna Gasińska – Szawłowska wzięli udział w projekcji filmu „Za niebieskimi drzwiami” w jeleniogórskim kinie Helios.

Wielki zachwyt i utwierdzenie w przekonaniu, że świetna książka w rękach zdolnych filmowców, nawet bez hollywoodzkich budżetów, może przeistoczyć się w fascynujący, piękny, mądry i bardzo dobrze zrobiony film, który porwie i młodszych, i starszych widzów. Tak jednym zdaniem można podsumować pierwsze zetknięcie z filmem „Za niebieskimi drzwiami”, nakręconym na podstawie książki Marcina Szczygielskiego. Pierwsze, bo jestem pewna, że będzie ich więcej.

Film "Za niebieskimi drzwiami" w reżyserii Mariusza Paleja, zabiera widzów w niezwykłą podróż. Jest w nim wszystko, co kochają dzieci - ciekawi bohaterowie, tajemnicze potwory, magiczne stworzenia... Tytułowe niebieskie drzwi prowadzą do świata "we śnie" – ekscytującego i tajemniczego.

Nastoletni Łukasz, wakacyjne plany, tragiczny wypadek, w wyniku którego mama chłopca zapada w śpiączkę… Potem sąsiadka, nieznajoma ciotka, rozklekotany bus i dom na klifie. A w tym domu pokój, w którym przed laty mieszkała mama Łukasza.

Wartka akcja szybko prowadzi bohatera i widzów przed niebieskie drzwi, za którymi znajduje się całkiem inny świat. Samotność, trudności w kontakcie z ciotką, brak zrozumienia i akceptacji, zagubienie sprawiają, że chłopiec postanawia wybrać się w nieznane.

Świat za niebieskimi drzwiami urzeka blaskiem, jednak skrywa mroczną tajemnicę. Poznając ją, Łukasz ściąga niebezpieczeństwo do świata realnego. I tu baśniowa kraina przenika się z rzeczywistością, a zdarzenia nabierają tempa

Twórcy filmu zafundowali widzom emocjonalny roller coaster. Emocje kryją się nie tylko w treści, ale też w obrazach , np. przepiękne widoki Kotliny Jeleniogórskiej i malowniczej kamienicy, która znajduje się w samej Jeleniej Górze oraz dźwiękach. Twórcy każdego z tych elementów zasługują na wielkie brawa. Scenarzyści spisali się świetnie, przekładając niezwykłą książkę Szczygielskiego na język filmu. Scenograf wyczarował fascynujący świat – piękny i przyprawiający o dreszcze zarazem, magicznie sportretowany przez operatora, a twórca muzyki spiął wszystko elektryzującą klamrą. Nie sposób nie wspomnieć zaangażowania aktorów, spośród których bezsprzecznie prym wiedzie Ewa Błaszczyk oraz Magdalena Nieć, Michał Żebrowski, Teresa Lipowska, Adam Ferency.

W ramach edukacji filmowej uczniowie wzięli udział w prezentacji na temat:” Potęga wyobraźni, czyli do czego zdolny jest ludzki umysł”, dzięki czemu przybliżyli sobie pojęcia związane z filmem.

Wszystkich zachęcamy do obejrzenia filmu.

Małgorzata Kłosowska