Szkoła Podstawowa nr 2 im. Bohaterów 10 Sudeckiej Dywizji Piechoty w Lwówku Śląskim

  • Statystyki

    • Odwiedziny: 3122710
    • Do końca roku: 256 dni
    • Do wakacji: 63 dni
  • Kontakt

    75 782 46 59

    szkolaMAŁPAsp2lwowek.pl  (małpa-@)

    ePUAP

    /SP2-LwowekSl/SkrytkaESP

     

Obchody Dnia Ziemi w naszej szkole.

Dla klas I-III  wspaniały występ o ochronie środowiska zaprezentowali uczniowie z klas 1c, 2b, 3b przygotowani przez panie Elżbietę Konecką,  Mariolę Suchecką, Elwirę Konecką. Panie przygotowały dekoracje.

W klasach starszych niezwykle pouczający i poruszający, dzięki oprawie muzycznej, występ o tematyce ekologicznej zaprezentowali uczniowie z 6b i 6c. Uczniów przygotowały wychowawczynie klas: pani Beata Bednarska i Renata. Pani Małgorzata Zubel pomogła w przygotowaniu dekoracji.

Po występach zaplanowano podsumowanie akcji prowadzonej wspólnie z Nadleśnictwem Lwówek Śląski, w której wszystkie  klasy rywalizowały o tytuł „PRZYJACIELA PRZYRODY”. W klasach młodszych prowadzącą była Barbara Łankowska, a w starszych koordynatorka całej akcji Nina Suska.

 

  

Uwaga! Jeżeli ktoś ma wyraźne zdjęcia z Dnia Ziemi w klasach 1-3, to proszę o kontakt panią Niną Suską

Akcja trwała od 1 września 2014 r. do 22 kwietnia 2015 r., czyli do Dnia Ziemi. Mieliśmy wyznaczone cele, które realizowaliśmy przez osiem ostatnich miesięcy. Przypomnijmy je sobie:

  1. Zdobycie informacji o działalności Nadleśnictwa Lwówek Śląski i informacji o zawodzie leśniczego.
  2. Poznanie walorów krajobrazowych naszego regionu.
  3. Zapoznanie z licznymi atrakcjami przyrodniczymi w okolicy.
  4. Wzbogacenie wiedzy z przyrody.
  5. Uwrażliwienie młodzieży na obecne problemy ochrony najbliższego środowiska, kształtowanie postaw ekologicznych.
  6. Rozbudzenie i pogłębienie zamiłowania, a także szacunku dla przyrody.
  7. Integracja zespołów klasowych.

Z dumą możemy stwierdzić, iż wymienione cele zostały zrealizowane, a to nasz wspólny największy SUKCES.

PRZYPOMNIJMY, JAKIE ZADANIA REALIZOWAŁY KLASY, ABY ZDOBYWAĆ PUNKTY NA RZECZ KLASY.

 Już we wrześniu klasy mogły zdobyć punkty za udział uczniów w VI Dolnośląskim Festiwalu Dary Lasu, który miał miejsce na lwóweckim  rynku  27 września 2014 r. W tym niezwykłym edukacyjnym festiwalu organizowanym przez nadleśnictwa wzięło udział 366 uczniów z naszej szkoły, czyli 62% całej społeczności. Szczególne podziękowania należą się klasie 3d, która wystąpiła na scenie śpiewając ekologiczną piosenkę pod czujnym okiem
p. Marzeny Markulak.

 

   Punkty za wyjazd do ogródka dendrologicznego "Uroczysko Piekiełko" koło Włodzic trafiły do klas starszych. Wspaniałą lekcję z leśniczym na łonie natury zaczęły jesienią klasy 5c i 4d, a dołączą do nich w najbliższym czasie klasy: 4b, 4c, 5a, 5d, 6, 6d.

 

   Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia edukacyjne prowadzone w Nadleśnictwie przez panią Anną Jankowską, która opowiadała o działalności Nadleśnictwa Lwówek Śląski, o pracy leśnika i przyrodzie w okolicy oraz szacunku do niej. Dziękujemy Nadleśnictwu za pomoc w edukacji przyrodniczo-ekologicznej, pokazaniu piękna  otaczającej przyrody i uwrażliwieniu na bezpieczne korzystanie z dobrodziejstw lasów.

 

   30 września 2014 cała szkoła ruszyła sprzątać Świat i wszyscy zdobyli punkty za udział klasy w rajdach o charakterze ekologicznym.

 

     Przez osiem miesięcy mogliśmy podziwiać w klasach i na korytarzach gazetki ściennej nt. przyrody, za które klasy zdobyły po 10 punktów. W tym miejscu na szczególne wyróżnienie zasługuje pani Joanna Pawłowska, która zachęciła uczniów z klas szóstych do przygotowania w języku niemieckim plakatów i albumów o przyrodzie i udostępniła je w galerii.

     Młodzi redaktorzy zdobywali punkty na rzecz klasy za przygotowanie materiałów nt. przyrody do gazetki szkolnej „Pod lupką” lub „Pod lupą”

   Niestety „Turnieju ekologicznego” klas I-III i  konkursu interdyscyplinarnego „Zdolny przyrodnik” dla klas IV – VI nie udało się zrealizować, ze względu warunki atmosferyczne oraz mnogość różnych konkursów, zawodów, wyjść, wyjazdów, wycieczek w marcu i kwietniu.

  Klasa zdobywała 15 pkt, jeżeli przygotowała co najmniej 5 plakatów na Konkurs plastyczny „Za co lubię LAS” z okazji 70-lecia Nadleśnictwa Lwówek Śląski.  Większość klas bardzo poważnie potraktowała to zadanie, bo do Nadleśnictwa trafiło aż 128 prac z naszej szkoły, w tym z klas I-III wpłynęło 76 wspaniałych plakatów. Z klas młodszych nagrody i wyróżnienia zdobyli: Bartosz Pietruszka z IIc za 2 miejsce oraz dodatkowo otrzymał NAGRODĘ SPECJALNĄ NADLEŚNICZEGO. Wyróżnienie trafiło do Wiktora Babicza z IIId. W starszych klasach uczniowie przygotowali 52 dzieła sztuki, z czego komisji konkursowej najbardziej spodobała się wyjątkowo pracochłonna praca Ewy Delinowskiej z 6d i przyznała jej I miejsce. Wyróżnienie przyznano Annie Szyndrowskiej z 6c. Prace  nie zdobyły wyróżnienia, ale pokazały miłość i szacunek do lasu, a które można podziwiać na stronie internetowej szkoły.

Kliknij na zdjęcie i zobacz inne prace "Za co lubie las" z klas 4-6.

Kliknij na zdjęcie i zobacz inne prace "Za co lubie las" z klas 1-3.

    Zwierzęta na pewno nie głodowały tej zimy, ponieważ w akcji zbierania kasztanów i żołędzi przeznaczonych na zimową karmę dla dzikich zwierząt zebraliśmy ponad 4 tony żołędzi i kasztanów, a dokładnie 4.286kg. Dzięki współpracy ze skupem i trzema kołami Łowieckimi zarobiliśmy 2 874 zł na wydatki klasowe. Cieszymy się również, że zbieranie kasztanów i żołędzi przyczyniło się do spędzania czasu na świeżym powietrzu przez całe rodziny. Rekordy w zbiorach kasztanów i żołędzi należały do klas: 1b - 424kg, 3c - 336kg , 6a – 332kg, 1c - 315kg. Brawo!

    Zbieranie punktów za zbieranie zużytych baterii nie stanowiło problemu, bo nasi uczniowie wiedzą, że nie wolno ich wrzucać do zwykłych pojemników na odpady i mają nawyk przynoszenia ich do szkoły. Od września zebraliśmy już prawie 350 kg tych niebezpiecznych odpadów. Na szczególne wyróżnienie zasługuje klasa 3d, która przyniosła 54 kg oraz klasy 4a i 6c, które dostarczyły po 35 kg baterii. Pozostałym klasom, również gratulujemy i przypominamy, że baterie można przynosić przez cały rok szkolny. 
Za gromadzenie i ważenie dziękujemy pani Jolancie Mareckiej, nauczycielce przyrody.

 

   Ponieważ, wszystkie kasy z dużym zaangażowaniem walczyły o tytuł „Przyjaciela przyrody”, więc bez najmniejszych wątpliwości wszystkie klasy otrzymały ten tytuł, bo są prawdziwymi przyjaciółmi zwierząt i roślin i wykazują postawę ekologiczną.

 

PRAWDZIWY PRZYJACIEL PRZYRODY, ZE SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 2,

O SIEBIE I O ZIEMIĘ DBA:

Chroni rośliny i zwierzęta.

O glebie i powietrzu też pamięta.

Oszczędza prąd elektryczny i wodę.

Lubi wycieczki, uwielbia swobodę i nigdy nie zapomina jak dbać o przyrodę.

Zbiera po sobie wszystkie odpadki.

Grzecznie słucha, patrzy i robi notatki.

Pamięta by żyć w zgodzie z naturą.

Hoduje rośliny i segreguje śmieci.

A dodatkowo

OD CZUBKA GŁOWY DO KOŃCA PIĘTY,

JEST ZAWSZE UŚMIECHNIĘTY

 

Każda z klas otrzymała dyplom ze zdobytym tytułem „Przyjaciel przyrody” i jedną sadzonkę, do posadzenia na terenie szkoły. Każdy uczeń otrzymał bransoletkę z napisem „Przyjaciel lasu”.

Klasy, które zdobyły pierwsze 3 miejsca:

W klasach 1-3:

1 miejsce – 3d

2 miejsce – 1e

3 miejsce – 1b i 2c

W klasach 4-6:

1 miejsce – 5c i 4d

2 miejsce – 5a

3 miejsce – 6a

 

Wszystkie upominki i sadzonki przekazało Nadleśnictwo Lwówek Śląski, dodatkowo w trosce o bezpieczeństwo młodych „Przyjaciół przyrody” Nadleśnictwo przekazało ponad 100 kamizelek odblaskowych, które będą poprawiały widoczność naszych uczniów w czasie wyjść poza teren szkoły.

Dziękujemy pani Annie Jankowskiej za udział w obchodach Dnia Ziemi w naszej szkole.

 N. Suska

 

Title