Szkoła Podstawowa nr 2 im. Bohaterów 10 Sudeckiej Dywizji Piechoty w Lwówku Śląskim

  • Statystyki

    • Odwiedziny: 3094039
    • Do końca roku: 277 dni
    • Do wakacji: 84 dni
  • Kontakt

    75 782 46 59

    szkolaMAŁPAsp2lwowek.pl  (małpa-@)

    ePUAP

    /SP2-LwowekSl/SkrytkaESP

     

Spotkanie uczniów naszej szkoły z przedstawicielami branży IT

Już niedługo przed uczniami klas VIII czas ważnych decyzji związanych z wyborem szkoły  średniej oraz kierunku rozwoju zawodowego. Wychodząc naprzeciw zainteresowaniu branżą  IT, 22 kwietnia odbyło się spotkanie online z trzema przedstawicielami branży.  

Nasi uczniowie mogli posłuchać, jakie są możliwości pracy i stanowiska, zadawać pytania, a  także dowiedzieć się, skąd czerpać wiedzę.  

Swoim doświadczeniem podzielili się: 

  • Karol - programista backend, specjalizujący się w języku Java, pracujący jako Senior  Backend Developer w eBay,
  • Kamil - programista frontend, absolwent Wydziału Informatyki Politechniki Gdańskiej,
  • Asia - absolwentka SP2, projektantka aplikacji mobilnych oraz grafik / ilustrator. 

Nasi goście opowiedzieli o wadach i zaletach pracy programisty, szczegółowo opowiedzieli o  swoich ścieżkach kariery, a także odpowiadali na pytania uczniów, wśród których znalazły  się m.in.: 

• Co najbardziej przydaje się w pracy programisty?  

o ciekawość, ambitność, dążenie do samodoskonalenia swoich umiejętności,  język angielski. 

• Na czym polega projektowanie aplikacji? 

o Na stworzeniu projektu opartego o wymagania klienta, rozwiązującego  problemy użytkowników. Taki projekt powinien być przygotowany do  wdrożenia przez programistów - projektanci ściśle współpracują z programistami. 

Przykładowe projekty interfejsów można znaleźć na międzynarodowym  portalu dla projektantów - www.dribbble.com. Dla bardziej zainteresowanych  tematem, polecamy zapoznać się z terminami ‘user experience’ oraz ‘user  interface design. 

• Jaka jest różnica między backendem i frontendem? 

o Backend polega na rozwiązywaniu problemów oraz usprawnianiu działania  aplikacji czy strony internetowej. Jest to praca, która nie jest widoczna gołym  okiem, jednak jest niezbędna, aby produkty cyfrowe działały jak należy. 

o Pracę programisty frontend można łatwo zauważyć - zajmuje się przekładaniem wizji projektanta na aplikację lub stronę internetową. Jego  zadaniem jest poprawne ułożenie elementów na stronie, nadanie kolorów  zgodnych z projektem, upewnienie się, że strona wyświetla się prawidłowo na  różnych urządzeniach i na ekranach o różnych wielkościach. 

o Programiści frontend oraz backend ściśle ze sobą współpracują, wykonując  zarazem bardzo różną od siebie pracę.  

• Czy znajomość języka angielskiego jest ważna?  

o Tak, bardzo - język angielski w branży IT nie jest traktowany jako ‘zaleta’,  jest wymagany, a brak jego znajomości często skutkuje problemem ze  znalezieniem pracy. Na szczęście dla większości pracodawców wystarczająca  jest znajomość komunikatywna oraz znajomość języka technicznego - nie  trzeba mówić biegle czy z idealnym akcentem :) (ale warto próbować!) 

• Jaką szkołę średnią i wyższą wybrać?  

o Odpowiadającą Waszym zainteresowaniom :) Odpowiedzi tutaj były bardzo  różne, jednak ważne jest to, aby wybrać szkołę, która pomoże nam później  dostać się na wymarzone studia, więc jeśli ktoś jest zainteresowany byciem  programistą, należy poszukać profilu informatycznego.  

• Czy humanista ma szansę znaleźć pracę w branży IT? 

o Oczywiście! Humanistów można w branży IT znaleźć na różnych stanowiskach - od projektantów aplikacji, przez copywriterów, po marketingowców. Bardzo popularne są również stanowiska rekruterskie.  Branża IT nie oznacza skończonej informatyki czy znajomości języków  programowania :) 


Dla zainteresowanych poszerzeniem wiedzy, prowadzący przygotowali przydatne linki, czyli  źródła wiedzy o językach programowania: 

• javascript - https://developer.mozilla.org/pl/docs/Web/JavaScript/Guide

*react.js - https://pl.reactjs.org/tutorial/tutorial.html

* java - https://docs.oracle.com/javase/tutorial

* kotlin - https://kotlinlang.org/docs/home.html 

 

Oraz strony z kursami online: 

http://udemy.com/ kursy z prawie każdej dziedziny, nie tylko programowania :) co jakiś czas  kursy można dostać nawet za darmo. Świetna platforma dla każdego, kto chce rozwijać się  we własnym zakresie. 

https://www.codecademy.com - strona po angielsku ze świetnie skonstruowanymi kursami do  nauki języków programowania, która polega na wykonywaniu zadań i uczeniu się “w akcji”. 


Spotkanie zorganizowała p. Magdalena Pawłowicz

 

Title