DOKTOR DOLITTLE I JEGO PRZYJACIELE

Dnia 6 marca  2017 roku uczniowie klas młodszych obejrzeli przedstawienie ,,DOKTOR DOLITTLE I JEGO PRZYJACIELE’’ w wykonaniu aktorów z Teatru Współczesnego w Krakowie

Dawno temu… w maleńkim angielskim miasteczku… żył człowiek o wielkim sercu. Był dobrym lekarzem i pomagał wielu ludziom, jednak nad wyraz kochał zwierzęta, dlatego zdecydował poświęcić im życie. Nikt, tak jak on, nie rozumiał ich potrzeb. Dbał o nie, jak o własne dzieci, a nawet nauczył się z nimi rozmawiać. W jego domu nie brakowało przyjaciół. Pies Jip dbał o bezpieczeństwo, kaczka Dab-Dab zajmowała się gospodarstwem, małpka Czi-Czi i papuga Polinezja nigdy nie pozwalały się nudzić, a sowa Tu-Tu udzielała rad, gdy prosiątko Geb-Geb wystraszyło się nie na żarty. Tak spokojnie mijał im czas… lecz wkrótce miało wydarzyć się coś, co zmieni ich życie w wielką przygodę! Doktor Dolittle dostaje pilną wiadomość z Afryki. Wśród małp panuje zaraza. Przyjaciele natychmiast wyruszają z pomocą. Pożyczają statek i wypływają na wielkie wody oceanu. Tam, niestety, czeka ich niebezpieczeństwo. Sztorm rozbija okręt, a sami trafiają do więzienia afrykańskiego króla… Czy nasi bohaterowie wydostaną się z tarapatów? Czy doktor szczęśliwie wróci do domu? Spektakl podkreśla istotną rolę przyjaźni w życiu człowieka. Uwrażliwia na otaczający nas świat, dzięki ukazaniu życzliwej postawy głównego bohatera, zarówno w stosunku do ludzi, jak i zwierząt. Kształtuje postawy tolerancji i szacunku. Dzięki ruchomej scenografii, dzieci łatwiej przyswajają informacje na temat miejsc, odwiedzanych przez doktora. W spektaklu pojawiają się również podstawowe formy lalek teatralnych, co pozwala dzieciom w łatwy sposób wskazać cechy charakterystyczne ptaków i ssaków.

Sztukę oglądało się z dużym zainteresowaniem. To głównie zasługa wspaniałej muzyki, oświetlenia i gry aktorów-zasłużyli na ogromne brawa, jakie otrzymali na zakończenie spektaklu.

Marzena Markulak