Szkoła Podstawowa nr 2 im. Bohaterów 10 Sudeckiej Dywizji Piechoty w Lwówku Śląskim

  • Statystyki

    • Odwiedziny: 3122150
    • Do końca roku: 256 dni
    • Do wakacji: 63 dni
  • Kontakt

    75 782 46 59

    szkolaMAŁPAsp2lwowek.pl  (małpa-@)

    ePUAP

    /SP2-LwowekSl/SkrytkaESP

     

23. edycja akcji „Sprzątanie Świata – Polska” przebiegała pod hasłem: „Podaj dalej... drugie życie odpadów"[1]

17 września 2016r. uczniowie i nauczyciele naszej szkoły przyłączyli się do akcji „Sprzątanie świata – Polska”. Wspólnie z funkcjonariuszami Straży Miejskiej w Lwówku Śląskim oraz przedstawicielami Lwóweckiego Towarzystwa Regionalnego, wyruszyli podjąć walkę z zanieczyszczeniami.

Zaopatrzeni w rękawice i worki na odpady zbierali to, co ludzie pozostawili w różnych częściach naszego miasta – m.in. opakowania plastikowe, elementy odzieży, opakowania foliowe, puszki.

Kliknij i zobacz wiecej fotografii z akcji wykonanych przez: N. Suską, A. Skrzydłowską, R. Zawadzkiego.

Najmłodsi (kl. 0-III) sprzątali teren niedaleko szkoły oraz park miejski, a starsi (kl. IV-VI) podzieleni na dwie grupy udali się na Szpitalną Górę (potocznie zwaną Szkolną Górką) i Panieńskie Skały oraz Wzgórze Kombatantów.  Śmieci było bardzo dużo, worki ciężkie… ale nasz wysiłek opłacił się! Aż przyjemnie było popatrzeć na efekty wspólnej pracy– zapełnione worki i czyste tereny wokół naszego miasta.

Dziękujemy funkcjonariuszom Straży Miejskiej - pani Jolancie Kuklińskiej oraz panu Rafałowi Protasiewiczowi za pomoc w organizacji akcji oraz przypomnienie zasad bezpiecznego poruszania się po drodze, a przedstawicielom Lwóweckiego Towarzystwa Regionalnego: Ewelinie Bunikowskiej, Radosławowi Szumilas oraz prezesowi LTR Robertowi Zawadzkiemu- za przybliżenie historii naszego pięknego miasta. Dowiedzieliśmy się, że trwają prace nad oznakowaniem Szlaku Lwóweckich Form Skalnych (więcej informacji o szlaku znajdziecie poniżej), który znajduje się przy starym założeniu parkowym Buchholz. To była bardzo ciekawa lekcja historii. Połączyliśmy przyjemne z pożytecznym.

Zachęcamy do udziału w sprzątaniu swojego świata przez cały rok!

 Alicja Skrzydłowska 

 

 


Szlak Lwóweckich Form Skalnych  (oprac. Robert Zawadzki )

 

     Jednym z założonych celów Strategii Rozwoju Gminy i Miasta Lwówek Śląski na lata 2016- 2023 jest między innymi uatrakcyjnienie oferty turystycznej. Oznakowanie atrakcyjnych miejsc  turystycznych na terenie Gminy i Miasta jest niezbędne, aby zrealizować założone cele w Strategii Rozwoju Gminy i Miasta Lwówek Śląski.

 

        W ramach realizacji tej Strategii Rozwoju, Lwóweckie Towarzystwo Regionalne opracowało projekt wytyczenia i oznakowania szlaku Lwóweckich Form Skalnych, a pomysł został zgłoszony w formie wniosku do inicjatywy lokalnej Gminy.

 

         Zespół naszego stowarzyszenia opracował na podstawie istniejących walorów turystycznych w granicach miasta Lwówek Śląski atrakcję dla turystów oraz mieszkańców Ziemi Lwóweckiej. Priorytetowym celem oprócz ogólnie już znanej turystyki jest popularyzacja turystyki pieszej oraz spędzania wolnego czasu na łonie przyrody, budowa tożsamości regionalnej wśród mieszkańców, wypromowanie mniej znanych regionalnych atrakcji turystycznych.

 

       Szlak Lwóweckich Form Skalnych oprócz walorów przyrodniczych, bowiem znajduje się na specjalnym obszarze Natura 2000 bogaty jest także w historię i legendy związane z naszym regionem. Szlak Lwóweckich Form Skalnych będzie prowadził z Dolnego Rynku obok ratusza, poprzez Szpitalną Górę, Panieńskie Skały, Szwajcarię Lwówecką i zakończy się na tzw. wzgórzu Kombatantów - Bucholcu. Długość szlaku to 4660 metrów, a na pokonanie potrzeba ok. 1h 40 min.
O szlaku na stronie  http://www.hitlwowekslaski.pl/2016/09/03/na-spacer-z-lwem/

 

W chwili obecnej realizowane jest zadanie oznakowania wytyczonego szlaku, a w przyszłości przewidziano ciekawsze miejsca wzbogacić o tablice informacyjne, w planie jest wydanie drukowanego mini przewodnika.

 

Oprac.i foto Robert Zawadzki  

 




[1] „Podaj dalej... drugie życie odpadów" jest to międzynarodowy  ruch na rzecz ochrony środowiska Clean up the World. Wywodzi się z się z Australii i zapoczątkowany został w 1989 roku przez Ina Kiernana, australijskiego biznesmena i żeglarza. Corocznie w ruchu tym uczestniczy blisko 40 mln. wolontariuszy z ponad czterdziestu krajów na całym świecie. W Polsce akcja została zainicjowana przez Mirę Stanisławską-Meysztowicz - założycielkę Fundacji Nasza Ziemia.

 

Title