Uroczyste spotkanie społeczności szkolnej z przedstawicielami Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych.

„Barwy mojej ojczyzny”

Listopad to szczególny miesiąc. Zmusza nas do refleksji, zadumy nad przemijaniem, a opadające liście symbolizują coś, co minęło i już nie powróci.

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości, 12.11.2015r., w Szkole Podstawowej Nr 2 im. Bohaterów X Sudeckiej Dywizji Piechoty w Lwówku Śląskim odbyło się uroczyste spotkanie społeczności szkolnej z przedstawicielami Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych. Wielkim zaszczytem była możliwość spotkania z płk. Edwardem Jakubowskim- Prezesem Zarządu Okręgowego Związku Kombatantów w Jeleniej Górze, Panem Edmundem Błaszczykiem- Wiceprezesem Zarządu Okręgowego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Jeleniej Górze, Panią Janiną Grzywną -  Sekretarz Zarządu Okręgowego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Jeleniej Górze .

Patriotyczna uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia pocztu sztandarowego i wspólnym odśpiewaniu hymnu narodowego.

Szanownych gości, nauczycieli i uczniów klas IV - VI serdecznie powitała wicedyrektor szkoły Wiesława Fuławka, która zaprosiła wszystkich do wysłuchania montażu słowno-muzycznego, przygotowanego na tę okoliczność przez uczniów klas IV –VI oraz nauczycielki: p. A. Skrzydłowską i p. Bogusławę Piechurską, oraz p. M. Zubel, która zadbała o odświętny wystrój sali.

W programie upamiętniającym minione wydarzenia, dzieci zaprezentowały historię odzyskania przez Polskę niepodległości.  Znane pieśni i utwory poetyckie przypomniały wszystkim zebranym o powadze tego święta. Trzeba bowiem pamiętać, że dzieci obserwują to, co dzieje się w ich najbliższym otoczeniu i zazwyczaj przez całe życie pamiętają zwyczaje, gwarę, obyczaje kultywowane w ich rodzinie i środowisku. W naszej szkole od najmłodszych lat staramy się  uczyć szacunku dla flagi i patriotyzmu. Kształtować tożsamość narodową, pielęgnować tradycje, oraz umacniać więź z krajem ojczystym.

Szczególnie podniosłym momentem stało się wystąpienie płk. E. Jakubowskiego, który zachwycił wszystkich zebranych doskonałą pamięcią i przeprowadził wspaniałą lekcję historii przypominając lata wojny, opowiadając o ludziach działających w tym czasie na naszym terenie. Pułkownik nie zapomniał o dzieciach i złożył im szczególne podziękowania, za pięknie przedstawione dzieje naszego narodu.

Pamiątkowe zdjęcia Gospodarzy i Gości przypominać będą o wspólnie spędzonych chwilach, podjętych zobowiązaniach dalszej współpracy, pamięci o polskiej historii, poszanowania narodowych pamiątek i godnego reprezentowania Szkoły we wszystkich dziedzinach jej życia.

„Ojczyzna - to samo życie.
Jak krew bije w tętnach,
Jak serce w piersiach uderza,
Jak myśl w mózgu przepływa -
Tak w nas żyje Ojczyzna".

S. Żeromski