Wyjazd klas VII i VIII na spektakl teatralny

27 marca 2019r. wszystkie klasy VIII i VII A pojechały do Bolesławca do kinoteatru FORUM na spektakl teatralny pt. „Pan Tadeusz. Obrazy”. W wyjeździe wzięło udział 76 uczniów i 6 opiekunów.

W przedstawieniu w dokładny i ciekawy sposób ukazano najważniejsze fragmenty polskiej epopei narodowej. Spektakl rozpoczął się tradycyjną inwokacją do Litwy "Litwo! Ojczyzno moja".

Następnie mieliśmy okazję przypomnieć sobie tekst od pierwszych scen utworu, czyli przybycia tytułowego bohatera do dworu Sopliców, gorące powitanie Tadeusza z wujem oraz pierwsze spotkanie z Zosią. Kolejne sceny nawiązywały do uczty w zamku i rozmowy Telimeny z Sędzią na temat przyszłości Tadeusza. Po tym nastąpiła rozmowa Gerwazego z Hrabią dotycząca historii zamku. Potomek Horeszków wraz z młodym Tadeuszem i Telimeną udał się na piknik w lesie, tam mężczyźni rywalizowali o piękną damę. Nie zabrakło fragmentu dotyczącego polowania na niedźwiedzia, gry Wojskiego na rogu, a także przybycia Rosjan, aresztowania uczestników i bitwy, po której ranny ksiądz Robak wyjawił Gerwazemu swoją prawdziwą tożsamość, uzyskał przebaczenie i zmarł. Sztuka tradycyjnie zakończyła się weselem Tadeusza i Zosi.

Była to okazja do przypomnienia sobie treści utworu, uporządkowania poszczególnych elementów akcji. Zarówno stroje, jak i scenografia odzwierciedlały cechy epoki, a gra aktorska oddała charakter postaci. Uczniowie z entuzjazmem przyjęli spektakl, tym bardziej, że sztuka została przedstawiona w zabawny sposób.

Iwona Modelska