Wyjazd klas szóstych na spektakl teatralny

22 lutego 2019 r. wszystkie klasy szóste z nauczycielkami języka polskiego: p. Krystyną Greń- Sadowską, p. Ireną Tomalą i p. Iwoną Modelską pojechały do MDK FORUM w Bolesławcu na przedstawienie teatralne pt. „Świat robotów”.

Była to sztuka oparta na cyklu opowiadań Stanisława Lema osadzonych w świecie robotów, z głównymi bohaterami Trurlem i Klapaucjuszem .

W sposób bardzo skrócony, ale niezwykle interesujący został poruszony temat dotyczący poszukiwania szczęścia i idealnego społeczeństwa. Na początku pierwszej części jest mowa o  bladawcach, organicznych istotach potrzebujących do życia wody (śmiertelnie groźnej dla robotów, ponieważ wywołuje rdzewienie). Roboty traktują ich jako istoty prymitywne.

NFR - Najwyższa Faza Rozwoju z symulacji daje Klapaucjuszowi przepis na altruizynę - środek chemiczny pozwalający wszystkim zażywającym go dzielić uczucia i emocje. Nazwa pochodzi stąd, że ludzie czując ból innych, powinni zacząć ich traktować tak, jakby traktowali siebie w tej sytuacji.

Klapaucjusz produkuje dużą ilość tej substancji i wysyła pustelnika w przebraniu człowieka, by wypróbować działanie altruizyny na mieszkańcach pojedynczej planety. Przypadkiem altruizyna dostaje się do wody pitnej, mieszkańcy zwijają się w bólach porodowych krowy, grupowo wyrywają kolejne zęby staruszkowi, którego boli ząb, cierpią i cieszą się odczuwając uczucia innych. W końcu pustelnik zostaje rozpoznany jako robot (nie widać po nim skutków działania altruizyny) i zostaje dotkliwie pobity i torturowany, a w końcu wystrzelony w kosmos za pomocą armaty. W takim stanie dociera w pobliże domu Trurla. Podsumowując swoją opowieść, pustelnik zapewnia, że minęło mu pragnienie uszczęśliwiania innych. (na podst. www.wikipedia.pl)

Następnie Trul próbuje skonstruować najlepszą maszynę myślącą, jednak  nie udaje mu się to i maszyna zaczyna sama rządzić, więzić Trula i  Klapaucjusza aż doprowadza do wybuchu.

Tematyka opowiadań Stanisława Lema jest trudna do przedstawienia w spektaklu teatralnym, jednak dzięki wspaniałym efektom specjalnym - laserowej grze świateł, efektom 3D, dymom i odpowiednio dobranej muzyce-  wzbudziła zainteresowanie uczniów.

Po spektaklu nasi uczniowie wzięli udział w warsztatach dotyczących różnych etapów pracy nad przedstawieniem.

Opracowała: I. Modelska