Apel z okazji uchwalenia Konstytucji 3 maja Pamięć w nas…

W piątek, 27 kwietnia 2018 r,. odbył się w naszej szkole apel poświęcony rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja oraz Kwiecień Miesiącem Pamięci Narodowej.

Rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja uroczyście obchodzili polscy patrioci już podczas rozbiorów, pomimo represji i sprzeciwu zaborców. Wielkim świętem państwowym była w okresie międzywojennym. Po II wojnie światowej, w nowej rzeczywistości politycznej i ustrojowej, zaprzestano obchodzenia tej rocznicy. Dopiero 6 kwietnia 1990 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował przywrócić jako święto państwowe dzień 3 maja, to jest rocznicę uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji w 1791 roku.

Aby upamiętnić ten doniosły fakt w historii Polski, uczniowie Koła teatralnego przygotowali część artystyczną o patriotycznej wymowie pod kierunkiem p. Małgorzaty Kłosowskiej, Iwony Modelskiej, Krystyny Greń-Sadowskiej.. Pieśni patriotyczne przygotowali uczniowie z Koła muzycznego pod kierunkiem p. Rafała Hołogi. Dekoracje zostały wykonane pod czujnym okiem p. Beaty Hołyszewskiej, Bogusławy Piechurskiej oraz Aleksandry Wrzesińskiej. Uczniowie recytowali wiersze i śpiewali pieśni o tematyce patriotycznej. Wszystkim obecnym na apelu uczniom klas I – VII przypomniano wydarzenia związane z naszą Ojczyzną i uświadomiono, że warto i należy pielęgnować patriotyzm w nas samych każdego dnia.

Po zakończeniu apelu glos zabrał dyrektor, który w krótkim przemówieniu przybliżył uczniom sens obchodów tego święta.
Było to ważne i wyjątkowe wydarzenie dla naszej szkoły.

Więcej zdjęć:

Małgorzata Kłosowska