SZKOŁA PODSTAWOWA NR 2 LWÓWEK ŚLĄSKI W PROJEKCIE „AKTYWNA SZKOŁA – MULTI SPORT 2018”

Od dnia 18 grudnia 2017r. do 12 stycznia 2018r. na stronach internetowych ukazało się zgłoszenie do Turnieju Aktywnych Szkół Multisport. Na tym etapie zadaniem każdej szkoły, która zdecydowała się przystąpić do kwalifikacji było podanie podstawowych danych kontaktowych  i technicznych (np. liczba uczniów, wymiary sali gimnastycznej) i przedstawienie praktykowanych przez nią dotychczas działań związanych z aktywnością fizyczną. Szkoły miały też możliwość zaprezentowania się w dowolnej, wypracowanej wspólnie z uczniami formie twórczej (np. zdjęcie, film, plakat, wiersz) i przekonać komisję sędziowską, czyli kapitułę konkursową, że to właśnie ich placówka powinna znaleźć się w gronie Aktywnych Szkół MultiSport.

Na podstawie nadesłanych zgłoszeń, sędziowie wyłonili placówki, które otrzymają mikro grant na realizację aktywnych postanowień i wezmą udział w rozgrzewce – kolejnym etapie programu. W ostateczności po rozstrzygnięciu pierwszego etapu SP 2 w Lwówku Śląskim dostało się do grona aktywnych szkół.

Drugi etap turnieju to rozgrzewka, który przypada na miesiąc luty 2018. Rozgrzewka  kluczowy element każdej dyscypliny i zawodów sportowych. W naszym turnieju, rozgrzewka to moment budowania drużyny i przygotowania planu treningowego. Drużynę Aktywnej Szkoły, razem z dziećmi i nauczycielami, powinni tworzyć także rodzice, przedstawiciele lokalnych władz, mediów  a może nawet przedsiębiorców.

Na tym etapie, przy dużym wsparciu organizatorów, szkolna drużyna tworzy swój plan treningowy na czas udziału w programie, czyli propozycję wprowadzenia prostych, niskobudżetowych zmian, które niemal z dnia na dzień mogą przynieść efekt w postaci dodatkowych, aktywnie spędzonych minut w szkole. Plan będzie przedstawiony i dopracowany podczas seminarium, które odbędzie się w każdej z zakwalifikowanych placówek, z udziałem moderatora Aktywnych Szkół MultiSport. W Hali Sportowej przy SP 2 w Lwówku Śląskim przypada na 7 marca 2018 roku o godzinie 18.30. Do dalszej gry wejdzie 30 z 49 szkół biorących udział w rozgrzewce. O wyborze zadecyduje komisja sędziowska, w skład której wejdą przedstawiciele Fundatora Programu, Operatora Programu oraz grono ekspertów.

Po etapie rozgrzewki czas na pierwszą rundę. W okresie pomiędzy 12 marca  a 22 czerwca, operatorzy odwiedzą wszystkie zakwalifikowane szkoły i w każdej z nich spędzimy od dwóch do pięciu dni, w zależności od wielkości szkoły. Klasy IV – VII wezmą udział w innowacyjnej, interaktywnej formule testów sprawnościowych EuroFit +, wykorzystującej techniki multimedialne. Wykonując proste ćwiczenia (np. zwis na drążku, skok w dal z miejsca czy próba równowagi), uczniowie biorący udział w teście będą zdobywali kolejne poziomy w grze. Ich zadaniem, w warstwie fabularnej będzie pokonanie potworów stojących po leniwej stronie mocy bezruchu, zwanych Ślamazarami. Oprócz walki z leniwymi potworami, uczniowie rywalizują tylko jako grupa – na poziomie klasy i szkoły, nie ma rywalizacji indywidualnej. Szkoły natomiast przystępują do turnieju dwójkami, rozgrywki są prowadzone w dwóch placówkach równolegle, a liczy się klasyfikacja generalna. Indywidualne wyniki dzieci zostaną przekazane wyłącznie rodzicom, w formie rekomendacji. Nieodłącznym elementem zdrowego trybu życia jest też prawidłowe odżywianie, dlatego uczestnicy turnieju, poza testami sprawnościowymi, będą mogli zagrać w żywieniowe bingo, które w ciekawy i przystępny sposób przybliży im podstawy zdrowej diety.

Po zakończonej Rundzie I, zespół Aktywnych Szkół MultiSport opuszcza szkołę na sześć miesięcy i przekazuje nauczycielom, rodzicom oraz uczniom zestaw zaleceń i inspiracji do wykorzystania w okresie pomiędzy testami.

Okres sześciu miesięcy pomiędzy Rundą I a Rundą II to trening. Treningi drużynowe to czas na realizację celów przewidzianych w wypracowanym na etapie rozgrzewki planie treningowym, wdrażanie zaleceń z Rundy I i sukcesywne zwiększanie poziomu codziennej aktywności w szkole. Hasłem przewodnim tego etapu jest więcej aktywności w codzienności! Na ten czas przypadają też wakacje, w czasie których dzieci biorące udział w turnieju będą zdobywać kolejne punkty dla szkoły, wykonując specjalne zadania w ramach misji wakacyjnych.

Runda II przypada od 3 września do 14 grudnia i jest to czas by zmierzyć się już nie tylko z innymi szkołami, ale przede wszystkim ze swoimi wynikami z Rundy I! Zespół Aktywnych Szkół MultiSport wraca do każdej ze szkół, w kolejności odpowiadającej Rundzie I, aby ponownie przeprowadzić testy sprawnościowe EuroFit +. Dla uczniów i szkół to moment, by pokazać co udało im się wypracować w czasie Treningów drużynowych.

Finał przypada na połowę grudnia 2018r.  Znajdą się w nim wszystkie szkoły, które zmierzą się z wyzwaniem Aktywnych Szkół MultiSporti wezmą udział w obu rundach rozgrywek. Wygrywa drużyna, która w czasie trwania programu zrobi największy postęp w zakresie wyników EuroFit + i zmian wprowadzonych w szkole. Dla tych, którzy wykażą się największym zaangażowaniem i determinacją przewidziane są również nagrody indywidualne. Łączna pula nagród do zgarnięcia wynosi 85 tys. złotych!

Grzegorz  Połaczewski