PIKNIK HISTORYCZNY W LWÓWKU ŚLĄSKIM, CZYLI 800-LECIE MIASTA

800 lat temu Lwówek Śląski otrzymał prawa miejskie. W sobotę 9 września 2017r. nasze miasto obchodziło niecodzienne święto- piknik historyczny z okazji 800-lecia Lwówka Śląskiego.

Tysiące turystów i grup rekonstrukcyjnych, mieszkańców miało okazję zobaczyć inscenizacje rozmaitych bitew, jakie przez stulecia toczyły się przy średniowiecznych murach miejskich.
Uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 2 również brali udział w tym niezwykłym dniu. Nasza szkoła przedstawiła jedno z wielu historycznych wydarzeń, które miało miejsce na przestrzeni minionych 800 lat - tzw. „WOJNĘ BABSKĄ”.

Dziewczynki z klas V –VII i nauczycielki w przepięknych sukniach z XVII wieku oraz chłopcy w strojach urzędników miejskich prezentowali hasła z tego zapomnianego przez większość społeczności lwóweckiej wydarzenia. W czasie kilkugodzinnych obchodów nasi uczniowie z nauczycielkami przeszli głównymi ulicami miasta niosąc transparenty z hasłami dotyczącymi „WOJNY BABSKIEJ” – „TOLERANCJA RELIGILJNA”, „WOJNA XXX - LETNIA” i wykrzykując hasła: „WOJNA BABSKA! BABY GÓRĄ”, wzbudzając tym ogromne zainteresowanie wszystkich przechodniów. Lwówczanie bardzo sympatycznie reagowali na nasz przemarsz, który wyglądał niezwykle barwnie i kolorowo.

Głównym punktem programu był wspaniały korowód historyczny, w którym brały udział wszystkie szkoły, przedszkola oraz grupy rekonstrukcyjne prezentując różne epizody z bogatej i burzliwej historii miasta.
Nasza reprezentacja szkolna jako jedyna przygotowała hasła dotyczące wybranego epizodu i była najgłośniejsza. Trzeba przyznać, że dziewczynkom wykrzykiwane hasła bardzo przypadły do gustu i odważnie manifestowały swą niezależność, tak jak XVII wieczne kobiety.

Oprócz korowodu, w którym brali udział uczniowie naszej szkoły, mieliśmy swoje stanowisko, gdzie sprzedawaliśmy przepyszne ciasta przygotowane przez rodziców.

Patrycja Karpowicz z VII b pod opieką p. Krystyny Gasińskiej - Szawłowskiej prowadziła konkurs historyczny dotyczący znajomości historii Lwówka Śląskiego, zaś pani Małgorzata Zubel zorganizowała kącik malarski, w którym każdy mógł pokolorować zabytki Lwówka Śląskiego.

Sobotnie święto było przepiękne, sprzyjała nam aura, ale nie bawilibyśmy się tak wspaniale, gdyby nie ogromne zaangażowanie pani Krystyny Gasińskiej – Szawłowskiej, która od ubiegłego roku szkolnego koordynowała całe przedsięwzięcie oraz nauczycieli biorących udział w przygotowaniach:
Małgorzaty Zubel, Małgorzaty Kłosowskiej, Alicji Skrzydłowskiej, Ireny Tomali, Iwony Modelskiej, Bogusławy Piechurskiej, Anny Urbańskiej.
Ogromne podziękowanie dla nauczycieli, którzy w tym dniu spawowali opiekę i czuwali nad bezpieczeństwem swych wychowanków, tj. Karina Trzaska Pawłusiów, Jolanta Marecka, Danuta Kobiałka, Iwona Modelska, Mirosław Kobiałka, Małgorzata Kłosowska, Małgorzata Zubel, Renata Rosicka, Anna Głuszuk – Drążek, Krystyna Gasińska – Szawłowska, Nina Suska, Irena Tomala, Bogusława Piechurska, Anna Bogdan, Joanna Pawłowska, Anna Urbańska, Beata Hołyszewska, Jolanta Kaszuba, Grzegorz Połaczewski.
Szczególne podziękowania należą się wszystkim uczestnikom wspaniałej zabawy, a humor nikogo nie opuszczał.

Tekst: Iwona Modelska, Małgorzata Kłosowska

Więcej zdjęć na: https://photos.google.com/share/AF1QipO5_kniyiwBRp2nh28rg2rHM6GWi2fXuLqJOfjAP0pHg5qerFfdB4E1b8dp6aVocw?key=eUdOVWhKOGlCN1h3ZWIxeDJVbjdjV3h1RTB3N2xB