Turyści – krajoznawcy wicemistrzami województwa

W dniach 6-7 maja 2017 roku w Krzyżowej koło Świdnicy odbył się finał wojewódzki XLV Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno – Krajoznawczego PTTK.

Grono ponad dwudziestu drużyn reprezentowało zwycięzców wcześniej rozegranych eliminacji w poszczególnych powiatach Dolnego Śląska w kategoriach szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Wśród nich znaleźli się mistrzowie powiatu lwóweckiego – uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Lwówku Śląskim.

Po zaciętej rywalizacji zajęli II miejsce. Drużynę stanowili uczniowie klasy 6b: Wojciech Kłosowski, Julia Szczerbaniewicz i Wiktoria Szczerbaniewicz. Opiekunem drużyny był Krzysztof Marecki.

Konkurencje turniejowe sprawdziły wszechstronną wiedzę i umiejętności uczniów. Były to testy wiedzy indywidualnej: krajoznawczej z zakresu województwa dolnośląskiego i Polski, turystycznej, topograficznej, związanej z bezpieczeństwem w ruchu drogowym oraz dotyczącej udzielania pierwszej pomocy.

Rozegrano konkurencje praktyczne, zespołowe składające się z wielu elementów: znajomość zastosowania wyposażenia apteczki z udzielaniem pierwszej pomocy w sytuacji stresowej w razie wypadku w domu, szkole, na szlaku; turystyczne ABC (praktyczny sprawdzian umiejętności przydatnych turyście) rozpoznawanie roślin i zwierząt; rozpoznawanie zabytków i atrakcji turystycznych Dolnego Śląska i województwa podkarpackiego; terenowy tor przeszkód z grą azymutową; rozpoznawanie minerałów, skał i kamieni półszlachetnych; turystyczny rower obejmujący kolarski tor przeszkód i umiejętność naprawy roweru oraz turystyczny marsz na orientację. Ponadto oceniono uprawnienia i odznaki turystyczne PTTK.

Opiekun Szkolnego Koła Krajoznawczo - Turystycznego

Krzysztof Marecki