Apel pt. „Prawa dziecka” - 21.11.2016

20 listopada obchodziliśmy 27. rocznicę uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka, w której spisano prawa dzieci na całym świecie. Z tej okazji uczniowie z zespołu redakcyjnego gazetki szkolnej „Pod Lupą” wraz z opiekunami p. Niną Suską i p. Alicją Skrzydłowską przygotowali apel pt. „Prawa dziecka”.

W montażu słowno-muzycznym uczniowie mówili o najważniejszych prawach, jakie przysługują dzieciom, przypominali do kogo mogą zwrócić się z pomocą, jeżeli zauważą, że są one łamane.  Podkreślali też, że oprócz wielu praw dzieci mają także obowiązki wynikające z roli ucznia, dziecka rodziców, Polaka i człowieka.

Wszyscy wspólnie śpiewali piosenkę „Dziecka prawa, ważna sprawa”, a na szczególnie podziękowania zasługują uczniowie z klas trzecich, którzy pomogli prowadzącym apel i wystąpili przed publicznością.

Na zakończenie przedstawienia przewodniczący klas odpowiadali na pytania, które ściśle związane były z tematyką apelu. Na zwycięzców czekały upominki- piękne plany lekcji z najważniejszymi prawami dzieci.  Chcielibyśmy, aby dzieci i dorośli zawsze pamiętali o prawach dziecka oraz o obowiązkach, jakie się z tymi prawami wiążą.

Dziękujemy uczniom występującym w apelu:

Marysi Skrzydłowskiej z kl. IIIa, Dominikowi Suskiemu z kl. Vd, Sarze Kopeć, Wojtkowi Kłosowskiemu, Mai Gudowicz, Oliwii Zabłockiej, Weronice Patulskiej z kl. VIb, Indze Rybie z kl. VIc oraz Karolinie Majdan z kl. VIa.

Dekorację przygotowały panie: Alicja Skrzydłowska i Nina Suska.

*10 grudnia 1948 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło Powszechną Deklarację Praw Człowieka. Prawa dzieci mają bardzo krótką historię. Po raz pierwszy zapisano je w Deklaracji Genewskiej w 1924r., ale tak naprawdę pierwszy zbiór został zapisany w Konwencji o Prawach Dziecka przygotowanej przez ONZ w 1989r.

Marcin Brykczyński-O prawach dziecka

Niech się wreszcie każdy dowie
I rozpowie w świecie całym
Że dziecko to także człowiek
Tyle że jest mały.
Dlatego ludzie uczeni
Którym za to należą się brawa
Chcąc wielu dzieci los odmienić
Stworzyli dla was mądre prawa.
Więc je na co dzień i od święta
próbujcie dobrze zapamiętać:

Nikt mnie siłą nie ma prawa zmuszać do niczego
A szczególnie do zrobienia czegoś niedobrego.

Mogę uczyć się wszystkiego, co mnie zaciekawi
I mam prawo sam wybierać, z kim się będę bawić.

Nikt nie może mnie poniżać, krzywdzić, bić, wyzywać
I każdego mogę zawsze na ratunek wzywać.

Jeśli mama albo tata już nie mieszka z nami
Nikt nie może mi zabronić spotkać ich czasami.

Nikt nie może moich listów czytać bez pytania
Mam też prawo do tajemnic i własnego zdania.

Mogę żądać, żeby każdy uznał moje prawa
A gdy różnię się od innych, to jest moja sprawa.

Tak się w wiersze poukładały

Prawa dla dzieci na całym świecie
Byście w potrzebie z nich korzystały najlepiej jak umiecie.